NAWIGACJA

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W SIECI INTERNET LINKI O TEMATYCE EDUKACYJNEJ CIEKAWE STRONY

INFORMATYKA

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W SIECI INTERNET


Internet nie jest ani dobry, ani zły. Jest taki, jacy są ludzie, którzy z niego korzystają.

      Surfowanie po Sieci nie jest zajęciem szczególnie skomplikowanym. Korzystania z Internetu można się nauczyć samemu, niezależnie od tego, ile ma się lat. Programy komputerowe są przyjazne dla użytkownika, ułatwiają poruszanie się po wirtualnym świecie i wykonują automatycznie skomplikowane operacje.

      Oczywiście nie wszyscy internauci używają Internetu w tym samym celu. Jedni wolą gry online, inni piszą blogi, a jeszcze inni przeglądają serwisy muzyczne. Jest też niestety grupa osób, która wykorzystuje Sieć, aby oszukiwać, szkodzić, psuć innym zabawę lub popełniać przestępstwa.

      Jeśli znasz internetowe zagrożenia, łatwiej będzie Ci ich uniknąć. Poniżej znajdziesz kilka pożytecznych rad, jak bezpiecznie poruszać się w Sieci.Zasady bezpieczeństwa: 

 

 - Włączaj komputer tylko wtedy, gdy ktoś dorosły jest w domu.

 - Nie ufaj osobie poznanej przez Internet. Nigdy nie możesz być pewien, kim ona naprawdę jest. Mówi, że ma 8 lat, ale może mieć 40!

 - Nie spotykaj się z osobami poznanymi przez Internet!

 - Gdy coś Cię przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz monitor i powiedz o tym dorosłemu.

 - Nie zdradzaj nikomu swojego imienia ani adresu! Nie mów też, ile masz lat i do jakiej szkoły chodzisz. Nie podawaj numeru telefonu.

 - Wymyśl sobie jakiś fajny nick, czyli internetowy pseudonim. Niech podawaj w nim daty urodzenia ani wieku, np. karolina1993 czy jacek14 – lepiej, żeby nikt obcy nie wiedział ile masz lat. Wykorzystaj imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki. Użyj swojej fantazji. Na pewno wymyślisz coś ciekawego!

 - Używaj komunikatorów tylko do kontaktów ze znajomymi, o których wiedzą Twoi rodzice. Z komunikatorów i czatów korzystają też osoby o złych zamiarach i trzeba być bardzo ostrożnym. Ustaw komunikator tak, żeby nikt spoza listy kontaktów nie mógł Cię zaczepiać.

 - Pomyśl kilka razy, zanim wyślesz wiadomość, e-mail czy smsa. Kiedy klikniesz „wyślij”, nie można już tego cofnąć.

 - Nie dokuczaj innym. Pamiętaj, że w Internecie obowiązuje zasada nieużywania brzydkich słów. Traktuj innych tak, jak byś chciał, żeby Ciebie traktowano.

 - Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów, np. w szkole. Nie zapominaj o sporcie i innych rozrywkach, nie związanych z komputerami i Internetem.

 

      Więcej na ten temat dowiecie się na stronach:

www.saferinternet.pl
www.dzieckowsieci.pl
www.dbi.pl
www.sieciaki.pl
www.kidprotect.pl
www.helpline.org.pl

WIADOMOŚCI

Kontakt

  • Zespół Szkół w Zabielu
    Zabiele 8b
    21-300 Radzyń Podlaski

  • 0833527240

Galeria zdjęć