4 października 2019r. Grupa Sówki świętowała Światowy Dzień Zwierząt. W naszym Przedszkolu gościliśmy zwierzęta takie jak: chomik, szynszyl, wąż. Rozmawialiśmy o szacunku do zwierząt, jak powinniśmy o nie dbać, a także o zasadach bezpieczeństwa.
WIADOMOŚCI
Światowy Dzień Zwierząt
Wycieczka do Janowa Lubelskiego
4 października 2019r. uczniowie kl. IV-VI naszej szkoły wraz z kl. IV z Szkoły Podstawowej w Paszkach Dużych wzięli udział w wycieczce do Parku Rozrywki Zoom Natury w Janowie Lubelskim, gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji. To pierwsze w Polsce centrum interaktywnej edukacji związanej z przyrodą, które łączy funkcje edukacyjne, rekreacyjne, sportowe i wypoczynkowe. W specjalnych laboratoriach edukacyjnych: Laboratorium Główne Zoom Natury, Laboratorium Awifauny i Troposfery, Laboratorium Energii i Recyklingu oraz Laboratorium Runo Leśne nasi wycieczkowicze w beztroskiej zabawie mogli poznać otaczający je świat. Dzięki nowoczesnym środkom przekazu dzieci odkrywały tajniki przyrody.
Atrakcją były także zajęcia warsztatowe, podczas których uczniowie zgłębili swoją wiedzę zarówno o egzotycznych, jak i rodzimych gatunkach zwierząt. Dzięki prezentacji przez animatorów żywych zwierząt, dzieci uczyły się rozpoznawania poszczególnych gatunków, poznały ich cechy charakterystyczne, budowę ciała, zwyczaje i preferencje żywieniowe.
Na terenie Zoom Natury przygotowano również ciekawą trasę linową, na której można było sprawdzić swoją sprawność ruchową, pokonując fantastyczne przeszkody. Trasa junior ma wysokość 3 m i długość 76m oraz składa się z 12 przeszkód, mostów, belek beczek, ścianek oraz tyrolki. Wrażenia z parku linowego na długo pozostaną w pamięci uczestników wycieczki.
Wycieczka do Zoom Natury w Janowie Lubelskim była ciekawą, pouczającą i pełną przygód lekcją przyrody, która zainspirowała do działania i samodzielnego poznawania świata.
Nad uczestnikami wycieczki czuwali opiekunowie: s. A. Norel, p. I. Niewęgłowska oraz p. A. Bełczącka – wychowawca kl. IV z SP w Paszkach Dużych.
Wycieczka do Kocka, Woli Okrzejskiej i Woli Gułowskiej
W dniu 30 września 2019r. uczniowie klas IV-VIII udali się na wycieczkę. Pierwszym punktem programu był cmentarz wojenny w Kocku, gdzie są pochowani żołnierze Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie" oraz ich dowódca generał Franciszek Kleeberg, walczący w okolicach Kocka. Tutaj na cmentarzu złożyliśmy hołd żołnierzom walczącym podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Uczniowie po krótkim przypomnieniu okoliczności w jakich walczyli żołnierze w skupieniu i zadumie zapalili znicz oraz krótką modlitwą i chwilą ciszy oddali należną bohaterom cześć.
Następnie pojechaliśmy do Woli Okrzejskiej, gdzie w dworku (obecnym muzeum) urodził się w 1846 roku i spędził pierwszych 9 lat życia Henryk Sienkiewicz. Muzeum posiada bogaty zbiór fotografii rodzinnych pisarza i dzieła malarskie obrazujące postać Henryka Sienkiewicza, jak i bohaterów jego utworów literackich, malowane przez znanych malarzy. Zgromadzono też bogaty i unikalny księgozbiór zawierający wiele pierwszych wydań powieści pisarza oraz tłumaczenia na kilkadziesiąt języków świata, w tym na język japoński, chiński, arabski, armeński oraz wiele języków europejskich. Imponująca jest galeria postaci z powieści Henryka Sienkiewicza w rzeźbie ludowej jak również 6 rzeźb plenerowych ustawionych przed budynkiem muzeum.
Po zjedzeniu kiełbasek z ogniska udaliśmy się do Okrzei, gdzie znajduje się kopiec usypany w hołdzie pisarzowi i weszliśmy na jego szczyt. Odwiedziliśmy również grób matki Henryka Sienkiewicza.
Ostatnim punktem wycieczki był Dom Kultury w Woli Gułowskiej. Mieści się tu Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków - jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w kraju. Muzeum poświęcone jest ostatniej bitwie kampanii 1939 roku i dzięki zastosowanym multimediom uczniowie mogli poczuć atmosferę tamtych dni. Następnie wszyscy udali się do izby regionalnej, sali ludowej i myśliwskiej, gdzie mogli podziwiać eksponaty "dawnej wsi", twórczość ludową okolicznych artystów- rzeźbiarzy i trofea myśliwskie.
Chociaż pogoda nie dopisała, uczestnikom wycieczki dopisały dobre nastroje.
Mobilne Oceanarium
25 września 2019 r. uczniowie naszej szkoły i przedszkola odbyli fascynującą podróż w głąb oceanu. Było to możliwe dzięki wizycie Mobilnego Oceanarium. Zanim jednak zanurkowali w oceanie wzięli udział w sesji zdjęciowej. Uczniowie przebywali w specjalnej kopule, gdzie odbywała się projekcja filmu pt. „Ekspedycja Raf” w technologii 360°, która objaśniała zagadnienia całego życia morskiego na Ziemi. Dzięki temu odnieśli wrażenie jakby pływali w oceanie pośród rafy koralowej i jej barwnych mieszkańców.
Dzień Przedszkolaka
20 września 2019r. grupa sówki świętowała Dzień Przedszkolaka. To był dzień naszych najmłodszych, dlatego też spędziliśmy go wyjątkowo.
XIX Rajd Pamięci Harcerzy Radzyńskich im. Kazimierza Odrzygoździa
Dnia 17 września 2019r. osmioro dzieci naszej szkoły uczestniczyło w XIX Rajdzie Pamięci Harcerzy Radzyńskich im. Kazimierza Odrzygoździa. Pierwszym punktem programu było złożenie wiązanek na grobach Harcerzy Radzyńskich i sp. Kazimierza Odrzygoździa. Następnie wszyscy udali sie na Mszę Św. polową w lesie koło wsi Sitno. Po złożeniu wiązanek kwiatów i zapaleniu zniczy uczniowie wystartowali do turystycznych marszów na orientację. Potem udali się na ciepły posiłek do szkoły podstawowej w Białej. Tam też odbyło się podsumowanie rajdu, wręczenie dyplomow, nagród i pucharów. Skład naszej drużyny: Jakub Ciok, Filip Wierzchowski, Martyna Solecka, Anna Grochowska, Marcel Pachała, Izabela Pieśko, Wiktoria Musiejuk, Antoni Zabielski. Opiekunem uczniów była p. Iwona Niewęgłowska.
Pokazy historyczne Patriotic
W dniu 17.09.2019 r. gościliśmy w naszej szkole Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Patriotic” z pokazem o II wojnie światowej. Uczniowie mogli wysłuchać ciekawych opowieści o okolicznościach wybuchu II wojny światowej, wydarzeniach wojny obronnej Polski oraz latach okupacji niemieckiej i sowieckiej. Przybliżono postaci dowódców, polityków, konstruktorów broni, a także zwrócono uwagę na bohaterstwo szeregowych żołnierzy, sanitariuszek, łączniczek. Dużą atrakcją pokazu były zgromadzone rekwizyty: mundury, repliki broni, maski przeciwgazowe, nosze itp. Uczniowie mogli je obejrzeć z bliska, dotknąć, przymierzyć. Nie trzeba było nikogo namawiać do założenia munduru polskiego żołnierza, stroju sanitariuszek, czy pozowania do zdjęć z bronią i sprzętem wojskowym. Ta żywa i niezwykła lekcja sprawiła, że staliśmy się świadkami wydarzeń znanych z podręczników historii.
Wizyta harcerzy
16 września 2019 r. zawitali do naszej szkoły radzyńscy harcerze. Tego dnia harcerze zaprosili najpierw uczniów klas 1-3 a w czwartek 19 września ich starszych kolegów z klas 4 -5 do wspólnej zabawy, pląsów a następnie na swoje zbiórki.
Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2019/2020
Piękne, wrześniowe południe przywitało nowy Rok Szkolny 2019/2020. 02 września 2019r. o godz. 11.45 na sali gimnastycznej zgromadzili się dzieci, ich rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz goście: Wójt Gminy Radzyń Podlaski – p. Wiesław Mazurek i Inspektor Oświaty w Gminie Radzyń Podlaski – p. Halina Rogowska.
Szkoła to poranne wstawanie, obowiązki, ale przede wszystkim zdobywanie wiedzy, rozwijanie pasji, marzeń. Samych sukcesów, nawiązywania relacji koleżeńskich, radości ze zdobywania wiedzy życzyła uczennicom i uczniom Pani Dyrektor Wioletta Chmielarz, nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy, a rodzicom radości i dumy ze swoich dzieci. Pan Wójt motywował do nauki i zachęcał do sumiennej, wytężonej pracy. Po wystąpieniach, uczniowie udali się do swoich klas na pierwsze lekcje z wychowawcami.
A więc WSPANIAŁEGO ROKU SZKOLNEGO 2019/2020.
Rozpoczęcie roku szkolnego
Uroczyste rozpoczęcie
roku szkolnego 2019/2020
odbędzie się
02.09.2019r. o godz. 11.45
na sali gimnastycznej
Uroczyste zakończenie roku szkolnego
W dniu 19 czerwca 2019 roku uczniowie i pracownicy naszej szkoły uroczyście podsumowali 10 miesięcy pracy. Rok ten obfitował w liczne sukcesy na wielu płaszczyznach. W szkole odbyły się różne uroczystości.
Na wstępie Pani dyrektor Wioletta Chmielarz wraz z Panem Wójtem Wiesławem Mazurkiem podsumowali rok szkolny. Przybliżyli najważniejsze osiągnięcia uczniów oraz podziękowali rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły za aktywną pracę na rzecz środowiska uczniowskiego, przede wszystkim za zaangażowanie i wsparcie uczniów w ich codziennej edukacji. Podkreślili, że biorąc pod uwagę wyniki nauczania kolejny rok szkolny można zaliczyć do udanych. W kolejnej części zostały wręczone uczniom stypendia motywacyjne za wyniki w nauce. Uczennicy klasy VII – Zycie Toczyńskiej i uczniowi klasy V – Wiktorowi Dudek-Grochowskiemu, którzy osiągnęli najwyższą średnią ocen wręczone zostały nagrody Wójta Gminy Radzyń Podlaski.
Po krótkiej części artystycznej, przygotowanej przez p. A. Drozdek i p. E. Rola oraz uczniów kl. VIII i VII przyszedł czas na wręczenie nagród za wysokie wyniki w nauce oraz wzorowe zachowanie. Nagrodzeni zostali również uczniowie, którzy osiągnęli 100% frekwencję.
Na koniec uroczystości dyrektor szkoły życzyła uczniom i pracownikom szkoły, aby wakacje upłynęły pod znakiem radości, aby pomogły zregenerować siły i pozwoliły z ochotą i zapałem spotkać się za dwa miesiące.
Wycieczka do Radzyniu
W środę 12 czerwca 2019r. uczniowie klas IV i V pod opieką s. A. Norel, p. A. Murawik i p. I. Niewęgłowskiej udali się do szpitala w Radzyniu Podlaskim na zajęcia z edukacji zdrowotnej. Na początku dzieci obejrzały prezentację multimedialną omawiającą zagrożenia, wady postawy i profilaktykę w zakresie narządu ruchu. Następnie uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy fizjoterapeutów, sprzętem wykorzystywanym do rehabilitacji oraz realizowanymi zabiegami. W czasie odwiedzin w radzyńskiej jednostce uczniowie wzięli również udział w pokazowych zajęciach przeprowadzonych przez panią fizjoterapeutkę na sali gimnastycznej, a także zobaczyli salę zajęć z arteterapii, mieszczącą się na Oddziale Rehabilitacji.
Ostatnim punktem programu była wizyta w laboratorium. Dzieci zobaczyły pomieszczenie w którym wykonywane są badania pacjentom, oraz pomieszczenie w którym bada (analizuję) się materiał badawczy. Miały również okazję zobaczyć sprzęt tj. maszyny do badania krwi, maszyny do badania moczu, próbówki, okulary analityczne, pipety itp. Najbardziej zaciekawiły jednak mikroskopy, dzięki którym mogły zobaczyć preparaty rozmazów moczu i krwi.
Mamy nadzieję, że wizyta w szpitalu była dla uczniów ciekawą lekcją i że pomoże im wybrać dalszą drogę edukacji.
I Konkurs Piosenki Anglojęzycznej
W dniu 7 czerwca 2019r. trzy uczennice z klasy VI oraz jedna uczennica z klasy VII z Zespołu Szkół w Zabielu wzięły udział w I Konkursie Piosenki Anglojęzycznej - SING YOUR LIVE zorganizowanej przez Szkołę Podstawową im. Świętego Jana Pawła II w Białce. Dziewczęta zaprezentowały swoje wykonania w kategorii solistów.
Julia Łozowska zajęła I miejsce w kategorii solistów klas VII - VIII szkoły podstawowej oraz klasy III gimnazjum. Wiktoria Gmur zajęła II miejsce w kategorii solistów klas IV-VI
Natomiast Wiktoria Biernacka oraz Gabriela Sidor otrzymały wyróżnienia w kategorii solistów klas IV-VI. Do występu uczennice przygotowała Pani Agata Drozdek.
Dzień Rodziny
,,Rodzina to kolebka, to początek wszystkich cnót. W niej wyrasta człowiek.”
Dzień Rodziny to doskonała okazja do świętowania Dnia Matki, Dnia Dziecka i Dnia Ojca, oraz do integracji rodziców, dzieci i pracowników szkoły. Czwartkowy poranek przywitał nas cudnym słonkiem, od razu wiedzieliśmy, że to będzie udany dzień. 6 czerwca o godzinie 9.30 wyruszyliśmy do Adamek. Dzieci, uczęszczające przez cały rok szkolny na tańce, zaprezentowały swoje umiejętności taneczne. Występom małych artystów towarzyszyły brawa i uśmiechy. Następnie każde dziecko mogło wesoło spędzić czas wspólnie z rodzicami - a atrakcji nie brakowało. Dzieci mogły pobawić się na placu zabaw lub pograć w piłkę na boisku. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również przejażdżka bryczką i wata cukrowa. Ponieważ na świeżym powietrzu apetyty dopisywały – zadbano również o posiłek – kiełbaskę z grilla, zupę i napoje.
W miłej atmosferze i wśród śmiechu najmłodszych czas szybko minął. Cała impreza została uwieczniona na fotografiach – dzięki czemu wspaniała zabawa i niecodzienna atmosfera zostaną na długo w pamięci wszystkich jej uczestników. Dziękujemy Rodzicom i Sponsorom za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie naszego Dnia Rodziny!!!
Kiermasz gofrów
05 czerwca 2019r. w ramach Dnia Otwartego w Przedszkolu w Zabielu w naszej szkole odbył się Kiermasz gofrów. Wszyscy chcieli spróbować tej pysznej przekąski. Można było dowolnie dobierać ulubione dodatki takie jak: bita śmietana, owoce lub cukier puder. Smakosze gofrów byli zadowoleni i radośni. Zebrane środki pieniężne będą przeznaczone na zakup nowych zabawek dla przedszkolaków.
Pogadanka na temat bezpieczeństwa podczas wakacji
05 czerwca 2019r. pracownicy KRUS w Radzyniu Podlaskim przeprowadzili pogadankę dla uczniów naszej szkoły. Uczestnicy zostali zapoznani z zasadami bezpiecznej pracy oraz zabawy w gospodarstwie rolnym ze szczególnym zwróceniem uwagi na zagadnienia związane z niebezpieczeństwem wynikającym ze strony pracujących maszyn rolniczych i środków ochrony roślin.
Była to również okazja do wręczenia nagród zwycięzcom IX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pod hasłem „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje”. I tak I miejsce zdobyła Zuzanna Zabielska z kl. III, a III miejsce – Oliwier Pastwiński również z kl. III. Do konkursu przygotowywała p. G. Korulczyk.
I Gminny Dzień Rodziny
31 maja 2019 r. w naszej szkole odbył się I Gminny Dzień Rodziny z inicjatywy nowo powstałego stowarzyszenia Pokolenia dla Zabiela i dyrektor Zespołu Szkół w Zabielu Wioletty Chmielarz, we współpracy z dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu Agnieszki Nurzyńskiej. Wydarzenie honorowym patronatem objął Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek.
Swoją obecnością zaszczycili wszystkich znamienici goście Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek, Zastępca Wójta Anna Grochoła, Przewodnicząca Rady Gminy Radzyń Podlaski Barbara Palica, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Radzyniu Podlaskim Agnieszka Nurzyńska, radni, sołtysi, dyrektorzy szkół, grono pedagogiczne i rodziny z naszej gminy.
Uroczystość rozpoczął występ dzieci z Przedszkola w Zabielu. Zaprezentowali oni swoją aranżację moonwalk'a Michaela Jacksona. Młode artystki zatańczyły zaś taniec cygański. Głównym elementem tego wydarzenia były występy laureatów Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Kocham Mamę i Tatę”. Na scenie wystąpili reprezentanci każdej szkoły z terenu gminy Radzyń Podlaski. Każdy z recytatorów przygotował wiersz – bardziej lub mniej znany – w którym główną rolę odgrywali rodzice.
Następnym punktem było rozstrzygnięcie gminnego konkursu plastycznego „Rodzice oczami dzieci”. Zwycięzcy otrzymali nagrody z rąk Wójta Gminy Radzyń Podlaski Wiesława Mazurka, Zastępcy Wójta Anny Grochoły i Przewodniczącej Rady Gminy Radzyń Podlaski Barbary Palicy.
Stowarzyszenie Pokolenia dla Zabiela przygotowało dla wszystkich słodki poczęstunek i upominki dla występujących dzieci, które wręczyła prezes stowarzyszenia Monika Grochowska. Gminny Dzień Rodziny zakończył koncert Gminnej Orkiestry Dętej pod batutą Tomasza Nurzyńskiego.
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
28 maja 2019 roku o godzinie 6 rano uczniowie klas II - VII wyruszyli autokarem w Góry Świętokrzyskie. Humor dopisywał wszystkim dzieciom oraz opiekunom - p. M. Brus, p. A. Kozak, p. W. Chmielarz i s. A. Norel.
Już przed południem podziwialiśmy ruiny XIII-wiecznego Zamku Królewskiego w Chęcinach. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali historii zamku przedstawionej przez przewodnika, jak również mieli możliwość przymierzania elementów zbroi rycerskiej. Na koniec zdobyliśmy najwyższą wieżę tego zamku.
Po południu dojechaliśmy do świętokrzyskiej stolicy. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kadzielni – miejsca szczególnego w Kielcach. Rozbudowywany od XVIII wieku kamieniołom wapienny jest obecnie Rezerwatem Przyrody i miejscem spotkań artystycznych. Wyjątkowy urok tego miejsca zapisały klisze naszych aparatów fotograficznych. Następnie udaliśmy się na spacer Aleją Sław. Przez Park Miejski dotarliśmy na Plac Artystów, gdzie znajduje się Pomnik Dzika, związany z historią miasta. Weszliśmy też na Wzgórze Zamkowe, gdzie zobaczyliśmy dwa najcenniejsze zabytki miasta: Pałac Biskupów i Katedrę Wniebowzięcia NMP.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Zabawek. Powrót do przeszłości był uroczy i słodki. Misie, lalki, wózki drewniane, wozy strażackie, modele samolotów- to eksponaty muzeum, które we wszystkich zwiedzających wywołują ogromne wzruszenie i tęsknotę za czasem, który bezpowrotnie przeminął. Chętnie zabralibyśmy te wszystkie zabawki do domu.
Kolejnym punktem naszego zwiedzania była wizyta w Magii Karmelu i udział w warsztatach „Od ziarna do tabliczki”. Każdy dowiedział się skąd pochodzi i jak smakuje prawdziwe ziarno kakaowca, a potem mógł zaprojektować i wykonać własną 100g tabliczkę czekolady z dodatkami.
Zamieszkaliśmy (niestety tylko na jedną noc) w Gospodarstwie Agroturystycznym „Pod Bukiem” w Śniadkach II. Po nocy pełnej tajemnic nastał dzień drugi naszej wycieczki.
O godzinie 8 wyjechaliśmy w kierunku Krajna do Parku Rozrywki i Miniatur „Sabat Krajno”. Tego dnia pogoda niestety popsuła nam trochę nasze plany. W strugach deszczu przeszliśmy Aleją Miniatur. Plac Św. Piotra, Krzywa Wieża w Pizie, arena Koloseum, Wodospad Niagara, Bazylika Ziemi Świętej, Chrystus z Rio – to tylko niektóre z pięknych miniatur, jakie mogliśmy podziwiać. Wszystkie odwzorowane są z wielką dbałością o detale. Potem chętni przeszli przez Park Linowy, a o godz. 12 weszliśmy do kina 6D. Obejrzeliśmy dwa kilkuminutowe filmy w efekcie 3d oraz poczuliśmy na sobie wiatr i wodę. Po obiedzie, kiedy na chwilę przestał padać deszcz poszliśmy pobawić się w Lunaparku.
Po godzinie 14 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Z każdego zwiedzanego miejsca uczniowie kupili wspaniałe pamiątki, pamiętając nie tylko o sobie, ale także o swoich bliskich. Zrobiliśmy mnóstwo zdjęć, które także będą wspaniałą pamiątką.
Gminny Konkurs Recytatorski "Kocham Mamę i Tatę"
Dnia 27 maja 2019r. w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Kocham Mamę i Tatę”. Konkurs organizowany był pod honorowym patronatem Wójta Gminy Radzyń Podlaski Wiesława Mazurka. Jego celem była popularyzacja wierszy o tematyce rodzinnej, rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich oraz upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci i młodzieży.
W konkursie wzięło udział 64 dzieci z 6 szkół: Biała, Białka, Brzostówiec, Paszki Duże, Żabików i Zabiele. Przesłuchania odbyły się w pięciu grupach wiekowych. Uczestnicy recytowali wybrany wiersz lub prezentowali twórczość własną o rodzinie. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane. Publiczność oklaskiwała recytatorów gromkimi brawami. Niektórzy musieli zmierzyć się z ogromną tremą, która zawsze pojawia się podczas wystąpień publicznych.
Konkurs ten cieszył się ogromną popularnością. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Kiermasz ciast
W dniach 23-24 maja 2019 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Kiermasz Ciast. Ciasta przygotowali wolontariusze z szkolnego Koła Wolontariatu z pomocą swoich rodziców. Na stołach królowały mufinki, szyszki i wiele innych słodkości. Wszyscy uczestnicy kiermaszu mogli kupić w przystępnej cenie swój ulubiony słodki przysmak. Chętnych było wielu… przyszli uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły.
Pieniądze zebrane ze sprzedaży ciast zostały przeznaczone na cele charytatywne, czyli na misje w Czadzie.
Archiwum Aktualności