NAWIGACJA

 • Mali Architekci

  Mali Architekci


  W dniu 7 grudnia 2018r. odbyły się w naszej szkole kreatywne warsztaty dla Przedszkola oraz klas 0 - VI - „Mali Architekci”. Wyzwanie nie było łatwe – czekało ok. 3 tys. klocków na małych architektów, którzy tworzyli z nich labirynty i inne budowle. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania konstrukcji wykonanych według własnego pomysłu oraz zbudowanych grupowo. Obserwowali i porównywali proces budowy u innych dzieci, a także wynik końcowy. Każdemu dziecku udało się stworzyć fantastyczne dzieła. Ciekawie prezentowały się labirynty, zamki, wieże, królewskie trony, krzesła, stoliki i inne budowle. Przyjemnie było usiąść na zaprojektowanym i wybudowanym przez siebie tronie, w stworzonym razem z grupą zamku i odpocząć po pracy oraz napić się wody. Dzieci podczas zajęć przestrzegały obowiązujących norm i zasad oraz uczyły się pracy grupowej.

  Zajęcia otworzyły przed dziećmi nieograniczony świat wyobraźni i pobudziły do kreatywności. Była to ciekawa zabawa, a zaangażowanie dzieci zostało docenione słodkimi nagrodami w kształcie klocków.

   

   

 • Mikołajki

  Mikołajki

  6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach.

  Po długim oczekiwaniu wszyscy doczekali się wizyty upragnionego Mikołaja. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z przedszkola i klasy "0" oraz uczniowie klas I-III. Na powitanie Mikołaja dzieci zaprezentowały wierszyki, piosenki, a także obiecały, że będą grzeczne i postarają się nie sprawiać kłopotu swoim rodzicom ani nauczycielom. Po takich deklaracjach Mikołaj przystąpił do swojego zadania – obdarzył zebranych miłymi upominkami, przyjmowanymi z wypiekami na twarzach i z nieskrywaną radością. Na zakończenie wizyty każda z klas zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. Spotkanie minęło bardzo szybko i sprawiło dzieciom wiele radości i wrażeń. Szkoda, że Mikołajki są tylko raz w roku !!!!

 • Spotkanie z Policjantem

  Spotkanie z Policjantem

  W dniu 5 grudnia w Zespole Szkół w Zabielu pod kierownictwem p. Anety Kozak zostało zorganizowane spotkanie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim. Tematem spotkania było omówienie zagrożeń wynikających z zażywania substancji psychoaktywnych, bardzo niebezpiecznych dopalaczy. Dodatkową niespodzianką dla uczniów była obecność psa policyjnego, który pomaga w codziennej pracy funkcjonariuszom.

  Mł. asp. Piotr Woszczak przestrzegł uczniów przed sięganiem po takiego typu, niebezpieczne środki. Podając wiele przykładów z codziennej pracy, uzmysłowił uczniom, jakie konsekwencje niesie za sobą zażywanie oraz udostępnianie takich środków, ilu młodych ludzi przez ciekawość, chęć spróbowania, przypodobania się towarzystwu, spróbowali i uzależnili się od dopalaczy, marnując przy tym sobie zdrowie i życie, które ma się jedno.

  Druga część spotkania była przeznaczona dla uczniów klas I-V. Dużą atrakcją było omówienie roli policyjnego psa w wykrywaniu przestępczości, czy poszukiwaniu zaginionych. Najważniejszym punktem spotkania było przedstawienie zasad właściwego zachowania dzieci podczas ataku psa z pokazem postępowania oraz wyjaśnieniem reguł prawidłowego zachowania w pobliżu psa i sposobu podchodzenia do niego. Policjanci pokazali pozycje obronną podczas ataku psa. Należy pamiętać, że nie wolno uciekać i nie wolno patrzeć psu w oczy. Gdy pies zaatakuje należy przyjąć pozycję „żółwia’. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali policyjnych rad.

 • "Podaj Łapę"

  "Podaj Łapę"

  W dniu 4 grudnia w naszej szkole pod kierownictwem p. Anety Kozak i p. Bożeny Niewęgłowskiej odbyło się spotkanie z Zastępcą Prezesa Zarządu Radzyńskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt „Podaj Łapę” Marią Obrębską.

  Uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonuje stowarzyszenie, czym różni się ono od schroniska, jakie kroki podjąć w przypadku znalezienia bezdomnego zwierzaka.

  Pani Maria opowiedziała też historie psów i kotów ze stowarzyszenia, porzuconych przez ludzi które znalazły miejsce w domach tymczasowych a niektóre z nich zostały adoptowane. Wiele zwierząt wciąż szuka kochającego domu stałego.

  Dzieci zostały uświadomione, że zwierzę to żywa istota, odczuwająca radość jak i smutek, pragnąca mieć swój kąt i kochającego pana obok, na zawsze, nie tylko na chwilę.

  W szkole prowadzona jest również zbiórka karmy i potrzebnych rzeczy dla zwierzaków ze stowarzyszenia a rezultaty już wkrótce.

 • Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości

  Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości

  W niedzielę 11 listopada 2018r. przedstawiciele naszej szkoły: Bartosz Toczyński, Zyta Toczyńska i Julia Łozowska uczestniczyli w obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości, które rozpoczęły się o godz. 10.30 Mszą Świętą w Parafii MBNP w Radzyniu Podlaskim, odprawioną w intencji naszej Ojczyzny. Następnie wszyscy przemaszerowali pod pomnik na Placu Wolności, gdzie odśpiewano Hymn Państwowy oraz złożono wieńce i wiązanki.

 • Święto Niepodległości

  Święto Niepodległości

  9 listopada 2018r. w naszej szkole świętowaliśmy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość Święta Niepodległości w tym roku była wyjątkowa i składała się z trzech części. Pierwsza - to występ dzieci z przedszkola, które pod kierunkiem pań: Moniki Ozimkiewicz i Moniki Grochowskiej zaprezentowały wierszyki i piosenkę o treści patriotycznej. Druga - to wspólne odśpiewanie czterech zwrotek hymnu narodowego godzinie 11.11 - w ramach ogólnopolskiej akcji "Rekord dla Niepodległej". Następnie został zaprezentowany program poetycko- muzyczny przepojony treściami patriotycznymi, w którym przypomniano ważne wydarzenia historyczne związane z upadkiem Polski w XVIII wieku oraz wytrwałą walkę Polaków o niepodległość i tożsamość narodową w okresie zaborów. Zabrzmiały piękne pieśni patriotyczne oraz wiersze (m.in. A. Mickiewicza, C. K. Norwida, J. Słowackiego, M. Konopnickiej, Edwarda Słońskiego, Leopolda Staffa), które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia rodaków walczących o niepodległość w ciągu tych 123 lat niewoli. Program artystyczny wprowadził wszystkich zebranych w podniosły nastrój  i wyjątkowy klimat tych listopadowych dni. Wszyscy z zainteresowaniem i w skupieniu słuchali szczególnej lekcji historii. Wspaniałe występy uczniów zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na niepowtarzalną atmosferę  tego radosnego dnia miały wpływ także odświętne stroje, przyozdobione elementami nawiązującymi do symboli narodowych oraz piękne dekoracje w klasach i na korytarzu szkolnym. Na koniec pani dyrektor W. Chmielarz podziękowała młodym artystom i nauczycielce historii p. Ewie Roli za piękną i wzruszającą uroczystość. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

 • Konkurs Pieśni Patriotycznej "Nie rzucim ziemi..."

  Konkurs Pieśni Patriotycznej "Nie rzucim ziemi..."

  7 listopada 2018r., uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VII OTWARTYM KONKURSIE PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ „Nie rzucim ziemi…” w Zespole Szkół w Białej.

  100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości uczczono wspólnym odśpiewaniem „Roty”, co wprowadziło podniosły, patriotyczny nastrój. Dyrektor szkoły pan Andrzej Prokopiuk powitał zebranych, a następnie rozpoczęły się przesłuchania w poszczególnych kategoriach.

  Zespoły z naszej szkoły zdobyły nagrody w następujących kategoriach:

  • Przedszkole i oddział przedszkolny – III miejsce

  • klas I – III – III miejsce

  • klas IV – VI – III miejsce

   Wszystkim wykonawcom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


   

 • Gminny Konkurs Wiedzy „WIELCY POLACY – JÓZEF PIŁSUDSKI”

  Gminny Konkurs Wiedzy „WIELCY POLACY – JÓZEF PIŁSUDSKI”

  W dniu 30.10. 2018 r. odbył się w naszej szkole VIII Gminny Konkurs Wiedzy „WIELCY POLACY – JÓZEF PIŁSUDSKI”, w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Patronat nad konkursem sprawował Wójt Gminy Radzyń Podlaski p. Wiesław Mazurek. W szranki stanęli uczniowie ze szkół w: Białce, Brzostówcu, Żabikowie i Zabielu, którzy musieli wykazać się wiedzą na temat biografii Józefa Piłsudskiego na tle ważnych wydarzeń z historii Polski. Po raz kolejny w tym roku uczniowie z naszej szkoły odnieśli sukces. Największą znajomością tematu wykazała się Julia Kublicka z klasy ósmej, która zajęła I miejsce, drugie zdobyła Zyta Toczyńska z klasy siódmej, na trzecim uplasował się Bartłomiej Jurek z klasy szóstej. Poziom pytań konkursowych był wysoki, jednak nasi uczniowie poradzili sobie z nimi bardzo dobrze, za co należą się im wyrazy uznania. Uczniów do konkursu przygotowała nauczycielka historii p. Ewa Rola. W dniu 7.11. 2018 odbyło się w naszej szkole uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród i wyróżnień przez wójta Gminy Radzyń Podlaski p. Wiesława Mazurka. Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Podziękowania otrzymali także nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu oraz organizatorzy cyklicznej już w naszej szkole imprezy. Były nimi: p. Ewa Rola, p. Grażyna Korulczyk, p. B. Pieśko, p. Bożena Łobińska, p. Monika Brus oraz p. Marta Niebrzegowska.

 • Dzień Papieski

  Dzień Papieski

  Dnia 25 października 2018r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Papieskiego, obchodzonego pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”. Program słowno – muzyczny przygotowała klasa IV i VII pod opieką s. Agnieszki Norel, p. Anny Murawik i p. Magdy Łobińskiej. Wszyscy uczniowie naszej szkoły spotkali się w sali gimnastycznej o godz. 9:50. Uczniowie w programie artystycznym ukazały wyjątkowość osoby Św. Jana Pawła II jako człowieka, papieża i ojca. Przypomnieli wypowiedzi Jana Pawła II z pielgrzymki do Polski z 1999r. Program uświetniły piosenki: „Barka”, „Ty tylko mnie poprowadź”, „Jezus swoją Matkę pozostawił” oraz „Nie boję się, gdy ciemno jest”.

 • Gminny Konkurs Recytatorski "Polska - moja Ojczyzna"

  Gminny Konkurs Recytatorski "Polska - moja Ojczyzna"

  W ramach obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w dniu 23 października 2018r. w Szkole Podstawowej w Żabikowie odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Polska - moja Ojczyzna”. Patronat nad konkursem sprawował Wójt Gminy Radzyń Podlaski Pan Wiesław Mazurek.

  Z naszej szkoły w kategorii przedszkola I miejsce zajęła Lena Wachnik a III miejsce - Daniel Jakubowski.

  W kategorii kl. IV – VI - II miejsce zajęła Wiktoria Biernacka (kl. VI), natomiast w kategorii kl. VII – VIII wyróżnienie zdobyła Julia Łozowska z kl. VII.

 • Dzień Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków

  Dzień Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków

  Dnia 22 października 2018 roku w naszej szkole odbył się Dzień Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków. W ramach obchodów sieć sklepów Biedronka ogłosiła konkurs edukacyjny dla uczniów klas I – III szkoły podstawowej „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Akcja miała na celu wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników i ich rodziców.

  W Dniu Głośnego Czytania wzięło udział 45 uczestników: uczniowie klas 0-III, Pani leśnik, Pani bibliotekarka, Pani dyrektor, nauczyciele, rodzice oraz starsi uczniowie. Na początku wychowawczyni kl. II przeczytała wstęp z książki Renaty Piątkowskiej „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”, a zadaniem dzieci było zaprezentowanie wymienionych maskotek. Następnie Pani z biblioteki przeczytała kilka wierszy z książki „Tajemnice zwierząt” i opowiadanie „Lis Lucek”, a dzieci wydawały odgłosy zwierząt. Potem Pani leśnik zapoznała uczniów ze swoją pracą i zaprezentowała film „Co to jest las?” ukazujący życie zwierząt i odczytała opowiadanie „Zajęczyca Zuzia”. Pani dyrektor z wychowawczynią kl. III przeczytały z podziałem na role opowiadanie „Ryś Rysio”, a mama jednej z uczennic opowiadanie „Bóbr Borys”.

  Dzieci w przerwach w czytaniu: rozwiązywały zagadki przyrodnicze, układały puzzle ze zwierzętami leśnymi i dopasowywały zwierzę do jego smakołyków. Na podsumowanie całej akcji uczennica kl. VII odczytała zakończenie Gangu Słodziaków. Uwieńczeniem Dnia Głośnego Czytania było wykonanie przez dzieci zadań plastycznych i literackich związanych z bohaterami książki do konkursu edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”.


   


   


   


   


   

 • Ślubowanie kl. I

  Ślubowanie kl. I

  Pierwszoklasiści z naszej szkoły są już pełnoprawnymi uczniami. W obecności najbliższych, a więc rodziców, rodzeństwa oraz swoich nauczycieli 19 października zostali przyjęci do braci szkolnej. Uroczystość uświetnił swoją obecnością Wójt Gminy p. Wiesław Mazurek.

  Aktu pasowania dużym, czerwonym ołówkiem dokonała pani dyrektor Wioletta Chmielarz. Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny przygotowany pod kierunkiem swojej wychowawczyni p. Bożeny Pieśko. Z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki, które zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na zakończenie uroczystości otrzymali medale i pamiątkowe dyplomy. Upominki wręczył również Pan Wójt. Miłą niespodziankę przygotowali pierwszoklasistom ich starsi i młodsi koledzy z klas 0 i II, obdarowując ich własnoręcznie wykonanymi prezentami i przyborami szkolnymi. Uroczystość bardzo się wszystkim podobała i na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów klas pierwszych.

 • Gminny Konkurs Historyczny

  Gminny Konkurs Historyczny

  17 października 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Białce, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, odbył się Gminny Konkurs Historyczny: „Papież, który zmienił świat”.

  Jego celem było przybliżenie historii Polski i Europy za czasów życia i pontyfikatu Jana Pawła II, uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, promowanie i kształtowanie postaw patriotycznych. Rywalizowali ze sobą uczniowie ze szkół w Zabielu, Brzostówcu, Żabikowie i Białce.

  Naszą szkołę reprezentowała Zyta Toczyńska z kl. VII, która zajęła II miejsce. Jej opiekunem była p. Ewa Rola.

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 • Dzień Nauczyciela

  Dzień Nauczyciela

  W poniedziałek, 15 października 2018 roku, o godzinie 11.00 w naszej szkole rozpoczęła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na początku przemówienie wygłosił zaproszony na uroczystość - Wójt Gminy Radzyń Podlaski Pan Wiesław Mazurek, który podziękował nauczycielom za trud, jaki wkładają w ich wyjątkową i jakże ważną pracę. W dowód uznania złożył na ręce Pani Dyrektor bukiet kwiatów i wręczył Nagrody Wójta.

  Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Wioletta Chmielarz. W swoim przemówieniu podziękowała gronu pedagogicznemu za pracę dydaktyczno- wychowawczą. W dowód uznania za wkład i osiągnięcia w pracy dydaktyczno - wychowawczej nauczyciele i pracownicy naszej szkoły otrzymali od Pani Dyrektor nagrody.

  W akademii przygotowanej przez p. Bożenę Niewęgłowską i p. Zbigniewa Kanię wzięli udział uczniowie klas VI-VIII. Młodzież recytowała piękne wiersze i śpiewały wzruszające piosenki. Miłym akcentem był wykonany przez uczniów koncert życzeń.

  Po uroczystości Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich pracowników naszej szkoły na słodki poczęstunek.

 • Wycieczka do Siedlec

  Wycieczka do Siedlec

  W słoneczny dzień, 5 października 2018r. uczniowie klas IV i V pod opieką wychowawczyń – s. Agnieszki Norel i p. Iwony Niewęgłowskiej wybrali się na wycieczkę do Siedlec. Pierwszą atrakcją był „Escape Rooms”, czyli „Wagarownia”. Podzieleni na 5, 6 i 7 - osobowe grupy uczniowie zostali umieszczeni w zamkniętych pokojach, z których mieli się wydostać rozwiązując różne zagadki, wykonując wskazane zadania i pokonując trudności. Część dzieci trafiła do „Kajuty kapitana piratów”, inne były na statku kosmicznym, w „Starej szafie”, w klubie bokserskim, a nawet w areszcie policyjnym. Godzina zmagań kosztowała sporo intelektualnego wysiłku, refleksu, orientacji i dostarczyła niezapomnianych emocji. Na szczęście wszyscy poradzili sobie z wydostaniem się na wolność z zamkniętych pokoi.

  Kolejny punkt programu wycieczki to zwiedzanie siedziby Katolickiego Radia Podlasie. Wizyta w studiu była doświadczeniem pozwalającym dzieciom poznać specyfikę zawodu dziennikarzy i realizatorów dźwięku. Uczniowie zwiedzili pomieszczenia, w których nagrywane są programy radiowe, obserwując proces powstawania audycji. Chętni próbowali swoich sił przy studyjnym mikrofonie.

  Następne miejsce, do którego się udaliśmy, to „Trickolandia”- kraina zdumiewających miraży z luster, złudzeń, bajecznych obrazów i iluzji w wymiarze 3D. Tu zrobiliśmy mnóstwo zdjęć i mogliśmy się poczuć jak Alicja w Krainie Czarów.

  Potem jeszcze posiłek w McDonaldzie i powrót do szkoły. Wycieczka spełniła swoje cele - bawiła, uczyła, zadziwiała… Wrażenia z niej jeszcze wracają w rozmowach na szkolnym korytarzu.

 • Lekcja w kinie

  Lekcja w kinie

  W dniu 3 października 2018 r. uczniowie klas 0 - III wraz z opiekunkami: p. A. Kawką, p. M. Brus, p. B. Pieśko i p. G. Korulczyk udali się do radzyńskiego kina na Lekcję w kinie „Raz, dwa, trzy klikasz ty! By dzieci uważały w Sieci!”. Zajęcia zostały przygotowane przez Centrum Edukacji Filmowej w Wołominie. Najmłodsi uczniowie podczas lekcji zobaczyli, jakie zagrożenia mogą kryć się w Sieci. Zrozumieli, że nie wszystkie informacje podane w Internecie są prawdziwe. Dowiedzieli się, jak przez Internet można zostać odkrywcą i co zawdzięczamy Internetowi. Odkryli, jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

  Natomiast grupa uczniów klas IV-VIII uczestniczyła w lekcji „Uwaga! Internet!”. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się czym jest cyberprzemoc i jak się przed nią bronić, odkrywały, jak sprawdzić czy informacja podana w Internecie jest prawdziwa oraz dlaczego youtuberzy stają się bardziej znani od aktorów. Uczniowie zrozumieli również, jakie szkody potrafi wyrządzić hejter.

  Po lekcji organizatorzy zaprosili na projekcję filmu Labirynt – pełną przygód historię, która nie tylko udowodniła, jak ważna jest przyjaźń, ale również pokazała, że świat ukazany w grach komputerowych może być niebezpieczny.

  Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Bożena Łobińska, p. Iwona Niewęgłowska, p. Ewa Rola, p. Anna Murawik i s. Agnieszka Norel.

 • Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Niepodległa"

  Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Niepodległa"

  28 września 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Ulanie-Majoracie odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej podsumowujący Ogólnopolski Konkurs Plastyczny “Niepodległa” zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Kępkach.

  Celem konkursu było zachęcenie uczestników do zainteresowania historią, budowanie poczucia dumy z przynależności do polskiego narodu oraz rozpowszechnianie postaw patriotycznych.

  Laureatami konkursu zostały m.in. uczennice naszej szkoły. W kategorii klas I – III nagrodę główną zdobyła uczennica klasy II Oliwia Zakrzewska pod opieką wychowawczyni p. Moniki Brus. Natomiast w kategorii klas IV – VIII nagrodę główną otrzymała uczennica klasy VI Wiktoria Biernacka pod opieką p. dyrektor Wioletty Chmielarz.

 • Wycieczka do Lublina i Kazimierza Dolnego

  Wycieczka do Lublina i Kazimierza Dolnego

  28.09.2018 r. w słoneczny jesienny dzień uczniowie klasy siódmej wraz z wychowawczynią p. Ewą Rolą uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo – dydaktycznej. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Kazimierza Dolnego. Tu obejrzeliśmy ruiny zamku Kazimierza Wielkiego a także uroczy rynek i kamieniczki usytuowane wokół niego. Podziwialiśmy Górę Trzech Krzyży i malowniczą dolinę Wisły. Następnie pojechaliśmy do Lublina, gdzie na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej odbyły się pokazy chemiczne. W bardzo interesujący i przystępny sposób, poprzez doświadczenia, pracownicy naukowi tej uczelni przybliżyli uczniom tajniki chemii. Ostatnim punktem programu był pobyt w Mc Donald's.         W wycieczce zorganizowanej przez p. H. Koncerewicz wzięli udział także uczniowie z Białej i Brzostówca.

 • Wycieczka do Warszawy

  Wycieczka do Warszawy

  21 września 2018r. uczniowie klas I-VIII, którzy uczęszczają na zajęcia matematyczne, informatyczne, języka angielskiego oraz eksperymenty w ramach projektu uczestniczyli w wycieczce do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

  Pobyt w stolicy rozpoczął się od uczestnictwa w pokazie zorganizowanym w Planetarium, gdzie mogliśmy dowiedzieć się o Układzie Słonecznym i wyruszyć w podróż na Marsa. Obejrzeliśmy też film animowany przygotowany w wersji 3D pt. „Na skrzydłach marzeń”, który zabrał nas na niezwykłą przygodę, z nauką i historią lotnictwa –  pozwalającą szybować balonem, sterowcem i samolotem.

  Najważniejszym punktem  wyjazdu był oczywiście  pobyt w  Koperniku, gdzie uczniowie  zwiedzali przygotowane wystawy, poznając przy tym różne prawa fizyczne, matematyczne i chemiczne.

  Następnie Pan Pilot wycieczki zawiózł nas do Parku Fontann, gdzie mogliśmy orzeźwić się padającymi na nas kroplami wody.

  Ostatnim punktem wycieczki był wspólny posiłek – obiadu, po którym wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

  Pobyt w Warszawie dostarczył  uczestnikom wycieczki dużą dawkę wiedzy i pozytywnych emocji. Był to mile spędzony czas w przestrzeni, która inspirowała uczniów do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.

 • W lesie Sitno

  W lesie Sitno

  19 września 2018r. uczennice klasy siódmej: Julia Łozowska, Zyta Toczyńska i Klaudia Zabielska pod opieką wychowawczyni p. Ewy Roli uczestniczyły w polowej Mszy świętej w lesie koło wsi Sitno. Jest to miejsce egzekucji radzyńskich harcerzy, którzy wraz ze swoim komendantem harcmistrzem Michałem Stefanem Lisowskim zostali zamordowani przez Niemców latem 1940 r.  Msza rozpoczynała  XXVIII Rajd Pamięci Harcerzy Radzyńskich im. Kazimierza Odrzygoździa. Na tę uroczystość przybyli uczniowie z wielu szkół powiatu radzyńskiego. Uczennice: Julia Łozowska i Klaudia Zabielska wzięły udział w liturgii słowa. Mszy świętej przewodniczył ks. Michał Gosk– wikariusz parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu, który przypomniał dramatyczne wydarzenia z czasów II wojny światowej. Mówił: „Wolność to wielki dar i zadanie – owoc walki i daniny krwi ludzi różnego wieku i stanu, którzy przeszli przez więzienia, ruskie turmy i zsyłki na Sybir. Tę wolność okupiły cierpieniem bohaterskie dzieci Wrześni, matki, które traciły synów i córki; które opłakiwały więzionych lub zabitych ojców, wdowy niemające środków do życia i borykające się z nędzą. Tę wolność życiem opłacili polscy oficerowie pomordowani w Katyniu, Charkowie i Miednoje i ci nasi lokalni radzyńscy bohaterowie wraz ze swoim komendantem hm. Michałem Lisowskim w 1940 roku, których otaczamy naszą modlitwą i wdzięczną pamięcią. Dziś w 100-lecie odzyskania niepodległości, gdy cieszymy się wolnością, naszą wdzięcznością otaczamy lokalnych bohaterów i mówimy: Harcerze radzyńscy, bohaterowie 1940 roku, zachowaliście się, jak trzeba! Czynimy to w roku szczególnym, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wolność, to wielki dar i zadanie, które zostało wywalczone i okupione krwią ludzi różnego wieku i stanu.  Otaczając ich naszą modlitwą i wdzięczną bohaterską pamięcią”- podkreślił koncelebrant. Na koniec uroczystości także nasze uczciliśmy wszystkich pomordowanych, składając wiązankę biało- czerwonych kwiatów na miejscu stracenia hm. Michała Lisowskiego i pozostałych harcerzy.

strona:

WIADOMOŚCI

Kontakt

 • Zespół Szkół w Zabielu
  Zabiele 8b
  21-300 Radzyń Podlaski

 • 0833527240

Galeria zdjęć