Uczniowie klasy trzeciej wykonali piękne koszyczki wielkanocne z własnoręcznie zdobionymi pisankami i kraszankami.
WIADOMOŚCI
Koszyczki wielkanocne w kl. III
Konkurs Matematyczny Leon
25 marca uczniowie z klas 1-3 i 4-8 przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego Leon. Trzymamy kciuki i czekamy na wyniki.
Śniadanie Wielkanocne w grupie Misie
25 marca 2024 r. dzieci z grupy Misie miały swoją uroczystość - Śniadanie Wielkanocne. Na początku przedszkolaki powiedziały wierszyk pt. "Pisanki, pisanki", a następnie wszyscy usiedli do świątecznego stołu. Na koniec maluchy wykonały pracę plastyczną pt. "Kolorowa pisanka".
XIV Gminny Konkurs na Kartkę Wielkanocną
Osoby nagrodzone: Wyróżnienie: Mikołaj Łobiński grupa Smerfy ( opiekun, p. Renata Łozowska) i Julia Butrym, klasa III (opiekun, p. Bożena Pieśko)
Zdrowo i kolorowo
Uczniowie klasy drugiej w ramach programu edukacyjnego poświęconemu zdrowiu i profilaktyce uczyli się jak tworzyć zdrowe przepisy dań zarówno w teorii i praktyce. Powstały super przepiśniki, zdrowe a jakże smaczne pasty jajeczne, twarożkowe w sam raz na pyszne śniadanie zbliżających się świąt.
Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w grupie Misie
Dzieci z grupy "Misie" rozpoczęły przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Udekorowały pisanki, wykonały wiosenne kurczaki z rzeżuchą oraz uczyły się, jak farbować jajka w barwnikach.
Wycieczka do Warszawy
22 marca uczniowie Zespołu Szkół w Zabielu uczestniczyli w wycieczce do Warszawy zorganizowanej w ramach projektu "Radzyń stawia na edukację pozaformalną".
W Centrum Nauki Kopernik dzieci obudziły swoją ciekawość, eksperymentowały,a także konstruowały w przestrzeni swobodnej eksploracji. Nastepnie w Planetarium uczniowie mogli zobaczyć niebo Kopernika. Po pysznym obiadku był czas na spacer po pięknej stolicy i zwiedzanie Warszawy. To była wspaniała wycieczka edukacyjna podczas której opiekę nad dziećmi sprawowały Panie Agata Drozdek i Monika Grochowska.
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej
Dnia 20 marca 2024 roku w Urzędzie Gminy w Radzyniu Podlaskim odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej Młodzież Zapobiega Pożarom. Naszą szkołę reprezentowały 3 uczennice:Justyna Kałuska,Emilia Perchuć i Natalia Król. W klasyfikacji końcowej Justyna Kałuska zajęła I miejsce i tym samym zakwalifikowała się do eliminacji na szczeblu powiatu.
Misyjny Kiermasz Wielkanocny
Tradycyjnie, przed Świętami Wielkanocnymi, uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu zorganizowali dwa Kiermasze Misyjne: pierwszy - 17 marca w parafii MBNP w Radzyniu Podlaskim, a drugi od 18 marca - w naszej szkole. Dochód ze sprzedaży własnoręcznie zrobionych stroików i ozdób świątecznych był przeznaczony na misje w Czadzie. Serdecznie Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i bardzo duże zainteresowanie.
Marsz dla Życia
W tym roku nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w przepisywanie na płótno Adhortacji Jana Pawła II „Ecclesia in Europa”. Z Fundacji Małych Stópek otrzymaliśmy materiał, pisaki i 4 strony tekstu. W ten sposób weźmiemy udział w Marszu dla Życia, który przejdzie ulicami Szczecina dnia 14 kwietnia 2024r. pod hasłem „Życie nie zna granic!”, podczas którego będzie właśnie niesiony wspólnie przepisany na kilkusetmetrowy materiał - Dokument Kościoła.
Zajęcia praktyczne w grupie Misie
Dzieci z grupy Misie w ramach zajęć praktycznych zasadziły kwiaty oraz zasiały nasiona rzeżuchy.
Zajęcia techniczne w kl. II
Uczniowie klasy drugiej podczas zajęć technicznych, pod czujnym okiem wychowawczyni Moniki Grochowskiej uwili palmy z naturalnych gałązek, barwionych kłosów zbóż i kwiatów. Każda praca jest jedyna i niepowtarzalna, w którą dzieci włożyły wiele pracy i serca.
Szkolny Turniej Tenisa Stołowego
8 marca 2024 r. Pani Katarzyna Kowalczyk Dyrektor Zespołu Szkół w Zabielu wręczyła uczniom nagrody zwycięzcom "Szkolnego Turnieju Tenisa Stołowego". Koordynatorem akcji była P. Iwona Niewęgłowska.
Wszystkim GRATULUJEMY!!!
"Nocka" w szkole
Długo wolontariusze będą wspominać swoją kolejną noc, spędzoną w szkole. Impreza rozpoczęła się o godz. 18 w piątek a zakończyła się o poranku dnia następnego. Każdy uczeń przybył do szkoły wyposażony m. in. w śpiwór, niezbędny prowiant oraz dużą porcję dobrego humoru.
Na początku przystąpiliśmy do przygotowania miejsc do spania. Naszą "sypialnią" była jedna z sal przedszkolnych. Kiedy materace i śpiwory zostały już pięknie ułożone, przystąpiliśmy do pracy. Ozdabialiśmy wielkanocne zajączki z miejscem na lizaka oraz robiliśmy własnoręczne kartki świąteczne, które będą sprzedawane podczas Misyjnych Kiermaszy w parafii i szkole.
Zanim wszyscy udali się na zasłużony, aczkolwiek baaardzo późny odpoczynek na materacach, oglądaliśmy film pt. „Listy do Boga”.
Pamiętajmy, że szkoła to nie tylko nauka, ale również dobra zabawa i miejsce do zacieśniania wspólnych relacji. W sobotni poranek wolontariusze – nieco jeszcze zaspani po nocnych atrakcjach, ale bardzo zadowoleni – powrócili do swoich domów.
„NIEDZIELA” – jak świętować, żeby inni nie musieli pracować?
Przedszkolaki zrealizowały kolejne zadanie w ramach Projektu Katechetycznego - „NIEDZIELA” – jak świętować, żeby inni nie musieli pracować?. Najmłodsi uświadomili sobie, że niedziela jest dniem szczególnym, wyróżnionym spośród innych dni tygodnia. Wszyscy wspólnie wykonali plakat, mówiący o chrześcijańskich sposobach świętowania Dnia Pańskiego.
Dzień Kobiet w kl. I
Dzień Kobiet w kasie pierwszej świętowaliśmy przez dwa dni. 7 marca uczniowie pod opieką p. Moniki Brus i p. Agaty Grochowskiej wybrali się do sali zabaw "Arkadia". Celem wycieczki była przede wszystkim integracja klasy oraz stworzenie możliwości do radosnego spędzenia czasu. Natomiast 8 marca chłopcy odświętnie ubrani złożyli koleżankom życzenia, a dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy. Te dwa wyjątkowe dni minęły wszystkim w życzliwej atmosferze.
Dzień Kobiet
"Raz do roku jest taki dzień,
który przemija jak piękny sen.
Wszystkie kobiety, panie i matki,
w dniu tym dostają pachnące kwiatki.”
8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. Ranga tego wydarzenia w naszej szkole nigdy nie spada. Co roku z okazji tego sympatycznego, marcowego święta pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i większych kobiet. Nasi mężczyźni zachowali się jak dżentelmeni – na trzeciej godzinie lekcyjnej zaprosili wszystkie kobiety na apel, podczas którego przedstawili piękny montaż słowno - muzyczny przygotowany przez opiekunów Samorządu Uczniowskiego P. Agatę Drozdek i P. Monikę Grochowską .
Męska część społeczności szkolnej zadbała, aby ten dzień był docenieniem kobiecości, wszyscy zgodnie stwierdzili, że bez kobiet ten świat byłby całkiem słaby, co wybrzmiewało z ust uczniów podczas piosenki Eugeniusz Bodo " Baby ach te baby".
Na koniec apelu uczniowie klas 1-7 odśpiewali gromkie "Sto lat" i wręczyli wszystkim piękne róże.
Tropem Wilczym
Dnia 1 marca nasza szkoła dołączyła do XII edycji Tropem Wilczym - Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W biegu wzięło udział 51 uczniów klas 4-8. W klasyfikacji końcowej I miejsce zajęli Sylwester Kunach i Marek Żeleźnik, II miejsce-Adam Różyk i Filip Pastwiński, III miejsce- Oliwier Pastwiński i Franciszek Skwara. Medale, koszulki i komiksy wręczyła Pani Dyrektor Katarzyna Kowalczyk. Koordynatorem biegu była Pani Iwona Niewęgłowska.
„NATALKA I ANTEK W ŚWIECIE WIELKIEJ MATEMATYKI”
W lutym pierwszaki pod opieką wychowawczyni p. Moniki Brus zrealizowały MODUŁ V – MATEMATYKA W BUDOWANIU KLOCKÓW Przeprowadzone zajęcia odbyły się w oparciu o scenariusz i materiały zamieszczone w module. W trakcie lekcji uczniowie i uczennice budowali z klocków zgodnie z planami i ustalonymi zasadami. Szukali matematyki zarówno podczas zabaw klockami, jak i w ich wyglądzie. Celem zajęć było uświadomienie uczniom, że znajomość zagadnień matematycznych typu symetria, rytmy czy bryły jest pomocna w zabawie i realizowaniu ciekawych projektów związanych z budownictwem. Zajęcia te pokazały naszym pierwszoklasistom bliskość i przydatność tej nauki Lekcja była też okazją do budowania pozytywnej atmosfery w zespole klasowym.
Dzień Profilaktyki Szkolnej
W lutym 2024 roku w Zespole Szkół w Zabielu odbyło się spotkanie z pracownikami Sanepidu: Panią Marią Kowalską oraz Panią Moniką Jurek w ramach "Dnia Profilaktyki Szkolnej".
Uczniowie klasy 7 i 8 pod kierownictwem nauczyciela biologii p. Bożeny Niewęgłowskiej doświadczali reakcji własnego organizmu pod wpływem alkohologoogli i narkogoogli, które stymulują zachowanie człowieka po wypiciu alkoholu, ok 1,5 promila oraz po zażyciu narkotyków i dopalaczy.
Reakcja uczniów była różna, większość z nich była zdziwiona oceną odległości po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających.
W ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Trzymaj Formę uczniowie wysłuchali ciekawej prezentacji dotyczącej produkcji żywności ze szczególnym zwróceniem uwagi na termin ważności i przydatności do spożycia, składu, ilości spulchniaczy, konserwantów i innych szkodliwych substancji.
W ramach profilaktyki raka piersi uczniowie mieli możliwość badania na modelu zdrowej i chorej piersi. Panie zwróciły uwagę na to, że problem raka piersi dotyczy nie tylko kobiet.
Dziękujemy Pani Marii Kowalskiej oraz Pani Monice Jurek za przekazanie tak cennej wiedzy.
Archiwum Aktualności