W środę, 8 stycznia uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu i Koła Misyjnego udali się do Parafii św. Józefa w Siedlcach na Diecezjalny Zjazd Kolędników Misyjnych. Spotkanie zgromadziło rekordową liczbę małych misjonarzy, którzy w tym roku kolędowali na rzecz dzieci z Demokratycznej Republiki Konga. W programie zjazdu były prezentacje poszczególnych grup oraz prelekcja poświęcona świeckiej misjonarce Helence Kmieć, a centralnym wydarzeniem Eucharystia, której przewodniczył bp Grzegorz Suchodolski.
WIADOMOŚCI
Wycieczka do Siedlec
Kolędnicy Misyjni
Uczniowie z Szkolnego Koła Wolontariatu i Koła Misyjnego działającego w naszej szkole pod opieką s. Agnieszki wcielili się w role kolędników misyjnych i 5 stycznia w parafii MBNP w Radzyniu Podlaskim przed każdą Mszą św. występowali z własnym krótkim przedstawieniem, który umilał śpiew kolęd.
Przyświecał im szczytny cel, którym było wsparcie ich rówieśników mieszkających w Republice Demokratycznej Konga. Połowa dzieci tam mieszkających nie chodzi do szkoły. A nawet jeśli dziecko jest zapisane do szkoły, to często nie uczęszcza na zajęcia, bo w tym czasie pracuje w polu lub zajmuje się domem i młodszym rodzeństwem. Dzieci jeżdżą rowerami na targ nawet 300 km, żeby sprzedać zebrane przez siebie orzeszki, kukurydzę i maniok i w ten sposób zarobić na utrzymanie rodziny.
Przez parafian zostaliśmy przyjęci z otwartością i czułością, a wysłuchana z uwagą przygotowana przez nas scenka i zaśpiewane kolędy, stały się naszą ufną modlitwą.
Zbiórka karmy
W Zespole Szkół w Zabielu odbyło się spotkanie oraz zbiórka karmy dla psów i kotów dla Stowarzyszenia ,,Empatyczni”.
Spotkanie z opiekunkami zwierząt i ich podopiecznymi ze Stowarzyszenia Empatyczni w Zespole Szkół w Zabielu było wyjątkowym wydarzeniem, które miało na celu zebranie karmy oraz wsparcie dla zwierząt potrzebujących pomocy. Dzięki organizatorom – Bożenie Niewęgłowskiej, Anecie Kozak i Magdalenie Prokopowicz, spotkanie było pełne empatii i troski o los czworonogów. Uczestnicy mieli okazję spotkać się z osobami, które codziennie oddają swoje serce i czas, aby poprawić życie bezdomnych zwierząt.
Było to nie tylko praktyczne, ale również emocjonalne wydarzenie, w którym obecni uczniowie mogli podzielić się swoją miłością do zwierząt. To ważne, by w takich chwilach przypominać sobie o roli empatii w relacjach z naszymi ,, futrzastymi przyjaciółmi”. Spotkanie miało charakter serdeczny, pełen pozytywnej energii i chęci niesienia pomocy. Organizatorzy, wspierając tę szczytną inicjatywę, dali przykład tego, jak można skutecznie angażować się w pomoc dla zwierząt, dbając o ich dobro i komfort.
Dziękujemy wszystkim za okazane serce.
Warsztaty robienia świec
W Zespole Szkół w Zabielu odbyły się warsztaty robienia świec.
Dzięki tym warsztatom uczniowie kl. 7 i 8 mieli okazję nie tylko poznać tajniki tworzenia własnych świec, ale także spędzić czas w miłej, integracyjnej atmosferze. W trakcie zajęć, które poprowadziła Edyta Kamińska, uczestnicy mieli szansę nauczyć się, jak wykonać świece w różnych stylach i kolorach, co pozwoliło im wyrazić swoją kreatywność.
Zajęcia były świetną okazją do integracji, wspólnego spędzania czasu oraz dzielenia się radością tworzenia. Każdy z uczestników mógł zabrać ze sobą własnoręcznie wykonaną świecę, która stała się wyjątkowym prezentem.
Organizatorzy warsztatów, p. Bożena Niewęgłowska i p. Aneta Kozak, zadbały o to, aby całe wydarzenie przebiegało w atmosferze zdrowia, dobrego humoru i wzajemnego wsparcia, co sprawiło, że wszyscy wyszli z warsztatów nie tylko z nowymi umiejętnościami, ale również z uśmiechem na twarzy.
Spotkanie z pracownikiem Sanepidu
W Zespole Szkół w Zabielu w kl. 4 odbyło się spotkanie z pracownikiem Sanepidu, panią Moniką Kalicką, dotyczące grzybów. Spotkanie to było bardzo edukacyjne, szczególnie dla dzieci, ponieważ grzyby to temat, który fascynuje, ale jednocześnie wymaga dużej ostrożności i wiedzy przy ich zbieraniu i stosowaniu.
Rozmowy o grzybach obejmowały szereg ważnych zagadnień, związanych z ich rozpoznawaniem, rolą w przyrodzie, a także ich potencjalnym zastosowaniem.
W trakcie spotkania omówione zostały również przykłady zastosowania grzybów w medycynie, w tym ich zastosowanie w produkcji leków. Najbardziej znanym przykładem jest odkrycie penicyliny przez Alexandra Fleminga, który wyizolował ten lek z grzyba Penicillium. Grzyby lecznicze, takie jak np. Reishi, Cordyceps, czy Shiitaake, które są stosowane w tradycyjnej medycynie. Ich właściwości przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, wspomagające odporność i inne mogą być przykładem współczesnego wykorzystania grzybów w terapii.
Na spotkaniu poruszano również tematy bezpieczeństwa związane ze zbieraniem grzybów. Należy szczególnie uważać na grzyby trujące, które mogą być mylone z jadalnymi, a także na zasadność korzystania z poradników, uczestniczenia w kursach grzybiarskich lub konsultacji z ekspertami w celu uniknięcia niebezpieczeństw związanych z grzybami.
Podkreślano również rolę grzybów w ekosystemie, które wspomagają rozkład martwych roślin i zwierząt, co wpływa na wzbogacenie gleby w substancje odżywcze, omówiono grzyby mikoryzowe (czyli te, które żyją w symbiozie z roślinami) wspierają rośliny w absorpcji wody i składników odżywczych.
Życzenia Noworoczne
Jasełka
Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły 20 grudnia 2024 r. tradycyjnie wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe. Uroczystość rozpoczęła p. Dyrektor Anna Kocyła – Grabowska, witając zaproszonych gości: Sekretarz Gminy Radzyń Podlaski – p. Annę Michalak i Skarbnika Gminy Radzyń Podlaski – p. Zenona Matejek oraz zebranych uczniów, nauczycieli i rodziców.
W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii, młodzi aktorzy z kl. IV i uczennica kl. VI przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, Trzej Królowie, aniołowie, pastuszkowie i współczesna rodzina. Sceny współczesne ukazywały Boże Narodzenie z perspektywy tradycyjnej polskiej rodziny przygotowującej się do kolacji wigilijnej.
Świetności inscenizacji dodały pastorałki i kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością oraz sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt.
Na koniec głos zabrali Pani Dyrektor oraz zaproszeni goście, którzy podziękowali młodym artystom oraz ich opiekunom za przygotowanie wyjątkowych jasełek oraz za wspaniałe wprowadzenie w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Złożyli także wszystkim zebranym świąteczne życzenia.
Ta niecodzienna uroczystość na pewno skłoniła zebranych do refleksji i uświadomiła, jak ważny i wyjątkowy jest dzień, w którym urodziło się dzieciątko w Betlejem. Uroczystość przygotowały s. Agnieszka Norel i p. Iwona Niewęgłowska.
Spotkanie z Policjantem w kl. III
17 grudnia w klasie III, w ramach działań profilaktycznych odbyło się spotkanie ze st. asp. P. Woszczakiem z KPP w Radzyniu Podlaskim. Bardzo serdecznie dziękujemy za cenną lekcję i poświęcony czas.
Warsztaty świąteczne w kl. II
16 grudnia do uczniów klasy drugiej zawitała Pani Magdalena Bodzek, która na zaproszenie wychowawczyni poprowadziła warsztaty świąteczne. Każde dziecko wykonało pięknego anioła metodą makramy. Celem warsztatów było rozwijanie zdolności manualnych dzieci poprzez naukę podstawowych technik makramy i umożliwienie im stworzenia własnych, niepowtarzalnych aniołków. Dzieci były bardzo dumne, ze swoich prac. Serdecznie dziękujemy za poprowadzenie w warsztatów.
Misyjny Kiermasz Bożonarodzeniowy
Jednym z zadań Szkolnego Koła Wolontariatu, działającego w naszej szkole jest materialna pomoc rówieśnikom w krajach misyjnych. Dlatego 15 grudnia w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, a później od 16 grudnia w naszej szkole wolontariusze rozprowadzali własnoręcznie wykonane stroiki świąteczne. Wszystkie wyroby cieszyły się dużym powodzeniem. Dochód ze sprzedaży był przeznaczony na misje w Czadzie w Środkowej Afryce.
Konkursy biblioteczne
W listopadzie zorganizowane zostały w naszej szkole konkursy biblioteczne, których celem było promowanie czytelnictwa wśród uczniów. Dla dzieci z klasy drugiej i trzeciej odbył się konkurs plastyczny na najciekawszą zakładkę do książki, pod hasłem: „ By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą”. Prace dzieci, wykonane różnymi technikami plastycznymi, były bardzo pomysłowe. Na pewno zostaną one wykorzystane w praktyce przez czytelników.
Oto wyniki konkursu:
I miejsce- Łucja Korczak - klasa III
II miejsce - Zuzanna Żemajtys - klasa II
III miejsce - Kinga Badziak - klasa II
Wyróżnienie - Antonina Szczepaniuk - klasa III
Dla uczniów z klas IV – VI odbył się konkurs na najpiękniejszą okładkę do ulubionej książki. Najbardziej pomysłowe prace plastyczne wykonali uczniowie:
Marcel Łobiński - klasa IV - I miejsce
Julia Butrym - klasa IV - II miejsce
Igor Oleszczuk - klasa V - III miejsce
10 grudnia 2024r. odbył się apel, na którym wręczone zostały nagrody książkowe oraz dyplomy wszystkim laureatom. Przedsięwzięcie zorganizowała p. Ewa Rola.
"Gmina Radzyń Podlaski stawia na edukację"
I Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej
8 grudnia uczniowie z naszej szkoły brali udział w I Mikołajkowym Turnieju Piłki Siatkowej dla Szkół Podstawowych Powiatu Radzyńskiego. W kategorii klas 4-5 drużyna chłopców zajęła III miejsce.
Pieczenie pierniczków
Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. Uczniowie klasy VII postanowili trochę tego magicznego, świątecznego zapachu wnieść do szkoły.
Nocowanka w szkole
Po raz kolejny dzieci ze Szkolnego Koła Wolontariatu i Koła Misyjnego nocowały w szkole.
Impreza rozpoczęła się w piątek, 6 grudnia o godz. 18 a zakończyła się o szarym poranku dnia następnego. Każdy uczeń przybył do szkoły wyposażony m.in. w śpiwór, niezbędny prowiant oraz dużą porcję dobrego humoru i zapału do pracy.
Na początku przystąpiliśmy do przygotowania miejsc do spania. Naszą "sypialnią" była wybrana jedna sala lekcyjna. Kiedy materace zostały już przygotowane, a śpiwory pięknie ułożone, przystąpiliśmy do pracy, czyli przygotowywania stroików i ozdób świątecznych na Misyjne Kiermasze Bożonarodzeniowe.
Mikołajki
Podziękowanie od Fundacji
Drodzy Uczestnicy i Uczestniczki IV edycji charytatywnej akcji Dzień i Bieg w Piżamach,
Z całego serca dziękujemy Wam za wsparcie i zaangażowanie! Jesteście naszymi prawdziwymi Aniołami w Piżamach ❤️ Wasza obecność i energia sprawiają, że możemy wspólnie tworzyć coś wyjątkowego.
Mamy nadzieję, że to nie nasze ostatnie spotkanie, a przyszłość przyniesie nam jeszcze wiele okazji do współpracy – nie tylko w piżamach 😊. Przed nami wielkie plany, a każdy z Was jest ich częścią! Niech anioły ściskają Was od nas z całych sił ❤️ Z radością przesyłamy Wam piękne dyplomy oraz magiczną odznakę Małego Czarodzieja Mogwartu – Mogę i Jestem tego Wart! To symbol naszego wspólnego zaangażowania w budowę tego magicznego miejsca, które staje się rzeczywistością dzięki Wam. Więcej informacji znajdziecie na stronie: Mogwart.
Jeszcze raz dziękujemy!Serdeczne pozdrawiamy,Zespół Fundacji "Gdy Liczy się Czas"
"Przyjaciele z Bullerbyn”
Dnia 5 grudnia uczniowie klas I-III wybrali się do Radzyńskiego Ośrodka Kultury na spektakl teatralny pt. "Przyjaciele z Bullerbyn” wystawiony przez Narodowy Teatr Edukacji. Inscenizacja na podstawie uwielbianej powieści Astrid Lindgren to opowieść o małych, ale ważnych chwilach – o przyjaźni, wyzwaniach i odkrywaniu magii w najprostszych rzeczach. Spektakl wszystkim bardzo się podobał.
Dzień Języków Obcych
W listopadzie w naszej szkole obchodziliśmy Szkolny Dzień Języka Angielskiego. Z tej okazji odbyły się prezentacje uczniów na temat stolic krajów anglojęzycznych. Dzieci brały również udział w quizach i konkursach językowych. Ci, którzy wykazali się najlepszą wiedzą zostali nagrodzeni dyplomami i drobnymi upominkami.
Andrzejki w kl. I -III
Piątek w naszej szkole przebiegał pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Już od samego rana, zamieniła się ona w miejsce czarów i magii. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów w przyszłości, wypowiadał życzenie wrzucając pieniążek do magicznej fontanny, a także losował ciastko z wróżbą. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. Są jednak tacy, dla których andrzejkowe wróżby to przede wszystkim tradycja. Zabawy i wróżby andrzejkowe odbywają się niemal w całej Europie. Jedna z legend głosi, że zapoczątkowały je praktyki stosowane w starożytnej Grecji. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
Archiwum Aktualności