Od 8 do 11 kwietnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym imienia Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim prowadzono warsztaty oraz szkolenie dla rodziców i nauczycieli dzieci autystycznych. 10 kwietnia był dniem otwartym dla GOPS, MOPS, pracowników służby zdrowia i wszystkich zainteresowanych. Starosta radzyński Lucjan Kotwica wręczył nagrody laureatom konkursu plastycznego na Logo Tygodnia z Autyzmem w Radzyńskiej Krainie Serdeczności.
W kategorii szkół podstawowych uczennice z Zespołu Szkół w Zabielu zajęły wysokie noty.
I nagroda: Oliwia Czopek z klasy drugiej, pod opieką Pani Joanny Oleksińskiej.
II nagroda: Julia Kublicka z klasy czwartej, pod opieką Pani Dyrektor Wioletty Chmielarz.
KONKURS PLASTYCZNY NA LOGO TYGODNIA Z AUTYZMEM
APEL "TRADYCJE ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY"
Dnia 31 marca odbyło się w naszej szkole uroczyste spotkanie związane ze Świętami Wielkiej Nocy przygotowane przez s. Agnieszkę Norel. Na Uroczystość przybyli: Wójt Gminy – p. Wiesław Mazurek oraz p. Monika Brus, przebywająca aktualnie na zwolnieniu lekarskim. Wiersze i piosenki w wykonaniu uczniów klas IV- V wprowadziły wszystkich zebranych w tematykę Wielkiego Tygodnia i przeżywanie tego najstarszego i najważniejszego święta chrześcijańskiego. „Na początku wszystkich krzyży był ten jeden, Jego Krzyż…”- to myśl przewodnia spotkania, które koncentrowało się wokół męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Na zakończenie spotkania p. Dyrektor Wioletta Chmielarz złożyła całej społeczności szkolnej i przybyłym gościom najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Głos zabrał także Pan Wójt, który dołączył się do życzeń świątecznych, a także korzystając z okazji wręczył Dawidowi Mitroniuk – uczniowi kl. VI zaświadczenie i upominek za zostanie laureatem Konkursu Historycznego.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
W piątek 21 marca 2015 roku uczniowie klasy II oraz przedszkolaki pod opieką wychowawczyń: p. Joanny Oleksińskiej i p. Joanny Kawki obchodziły I Dzień Wiosny. O godzinie 10 wszyscy zebrali się na placu szkolnym z przygotowaną dużą i kolorową marzanną. Następnie przeszli korowodem nad rzekę Białkę, po drodze podziwiając budzącą się do życia przyrodę. Dzieci wiosnę witali barwnymi kwiatami z papieru a zimę przepędzali klekotkami. Marzanna według tradycji została podpalona i wrzucona do rzeki. Dzień był niezwykle słoneczny. Uczniowie byli bardzo zadowoleni i chętnie wezmą udział w tym obrzędzie w przyszłym roku.
Wycieczka do Szpitalnego Laboratorium Diagnostycznego przy SPZOZ w Radzyniu Podlaskim
W dniu 24 marca uczniowie klasy czwartej udali sie do Szpitalnego Laboratorium Diagnostycznego przy SPZOZ w Radzyniu Podlaskim. Podczas wycieczki mogli zapoznać się z rodzajami badań krwi i moczu, jakie są wykonywane w laboratorium. Panie laborantki pokazały sposoby obsługi aparatury badawczej oraz umożliwiły obserwacje mikroskopowe krwi ludzkiej. Uczniowie odwiedzili również laboratorium bakteriologiczne, w którym określa się bakterie, które wywołują choroby u ludzi. Pani laborantka pokazała sposób hodowli bakterii na pożywkach, ich identyfikacji i następnie określania skutecznego leku do zwalczenia infekcji. Uczniowie mogli zaobserwować pod mikroskopem bakterie chorobotwórcze oraz grzyby pasożytnicze wywołujące grzybice u chorych osób. Wszyscy z dużym zainteresowaniem prowadzili obserwacje i zadawali przy tym wiele pytań.
WYCIECZKA DO ARCHIWUM PAŃSTWOWEGO W RADZYNIU PODLASKIM
W dniu 11 marca 2015 roku uczniowie klas VI i IV pod kierunkiem wychowawczyń: p. E. Roli i p. A. Drozdek odwiedzili Archiwum Państwowe w Radzyniu Podlaskim by wziąć udział w lekcji archiwalnej. Pracownik tej instytucji pani Joanna Kowalik w ciekawy sposób opowiedziała o tym, czym zajmują się pracownicy archiwum. Uczniowie zapoznali się z typami i rodzajami dokumentów znajdujących się tutaj, ich budową i znaczeniem. Dzieci zobaczyły interesujące dokumenty z XVIII, XIX i XX wieku sporządzane w różnych językach. Na zakończenie uczestnicy wycieczki mogli obejrzeć magazyn archiwum. Wycieczka była ciekawą lekcją historii o naszej małej ojczyźnie.
DZIEŃ KOBIET
Dnia 10 marca 2015 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Kobiet. Z tej okazji uczniowie z klasy szóstej przygotowali część artystyczną pod tytułem "O kobietach dla kobiet". Inscenizacja zawierała wiersze znanych polskich twórców, cytaty z literatury pięknej oraz piosenki popularnych wykonawców. W uroczystości wzięły też udział uczennice z klasy drugiej prezentując piękny pokaz umiejętności tanecznych. Na zakończenie wszystkim paniom i koleżankom złożono najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta oraz męska część zgromadzonych odśpiewała uroczyste "Sto lat". Wszystkie panie pracujące w naszej szkole otrzymały słodki upominek w postaci czekoladek oraz zapewnienie, że o paniach i koleżankach mężczyźni pamiętać będą nie tylko w dniu ich święta ale prez cały rok.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. Jest to również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci, którym ogromną radość sprawia wcielanie się w postacie bajkowe.
W dniu 24 stycznia w naszej szkole odbył się uroczysty Dzień Babci i Dziadka po którym nastąpił Bal Karnawałowy. Jak co roku przybyło bardzo dużo Seniorów. Na początku Pani Dyrektor Wioletta Chmielarz bardzo ciepłymi słowami powitała gości. Życzyła zgromadzonym dużo zdrowia, spokoju, spełnienia marzeń oraz wielu łask i błogosławieństwa Bożego na każdy dzień ich życia. Uczniowie klas IV – VI pod opieką p. A. Drozdek, p. B. Łobińskiej i p. M. Niebrzegowskiej przygotowali przedstawienie pt. „Współczesna wersja Śpiącej Królewny”. Następnie swoje życzenia odśpiewali uczniowie klas I-III przygotowanie przez p. B. Pieśko, p. M. Brus i p. G. Korulczyk. Na zakończenie wystąpiła grupa przedszkolaków, których przygotowały p. J. Oleksińska i p. H. Nowicka. Wszystkim Babciom i Dziadkom występy ich wnucząt bardzo się podobały.
Na koniec dzieci odśpiewały swoim gościom donośne „Sto lat”, wręczyły przygotowane przez siebie laurki lub upominki i złożyły najserdeczniejsze życzenia. Następnie przy pięknie udekorowanych stołach babcie i dziadkowie zostali poczęstowani wypiekami przygotowanymi przez mamy a dzieci poniosła piękna muzyka do tańca i zabawy. To był dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.
Odpowiedzialnymi za zorganizowanie uroczystości były p. A. Drozdek, p. B. Łobińska i p. M. Niebrzegowska.
PODSUMOWANIE VII GMINNEGO KONKURSU WIEDZY „WIELCY POLACY – MARIA KOWNACKA”, VIII GMINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „BOHATEROWIE UTWORÓW MARII KOWNACKIEJ”
W dniu 14 stycznia 2015 roku miało miejsce w naszej szkole podsumowanie VII Gminnego Konkursu Wiedzy „WIELCY POLACY – MARIA KOWNACKA”, VIII Gminnego Konkursu Plastycznego „Bohaterowie Utworów Marii Kownackiej”. Na uroczystość przybyli Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek, pani Elżbieta Topyła z Biblioteki Miejskiej, która była autorką pytań konkursowych oraz nauczyciele wraz z nagrodzonymi uczniami szkół podstawowych z Gminy Radzyń Podlaski. Na początku dyrektor szkoły pani Wioletta Chmielarz powitała gości, następnie wszyscy obejrzeli teatrzyk kukiełkowy „Plastusiowy pamiętnik” w wykonaniu uczniów klasy IV i V. Potem odbyło się rozdanie dyplomów i nagród książkowych laureatom konkursu plastycznego i wiedzy. Pani dyrektor wręczyła podziękowania nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursów, osobom pracującym w komisjach oraz organizatorom tychże konkursów. Wszyscy zebrani mogli podziwiać wystawę prac konkursowych oraz wystawę zwierząt – bohaterów książki „Rogaś z Doliny Roztoki” wykonanych przez uczniów klasy pierwszej. Klasa druga zaprezentowała Plastusie, klasa trzecia zaś bociany z lektury „Kajtkowe przygody”. Po zakończonej uroczystości wszyscy udali się na słodki poczęstunek. Organizatorami konkursów byli: dyrektor szkoły Wioletta Chmielarz, G. Korulczyk, B. Pieśko, E. Rola, A. Drozdek, M. Niebrzegowska, B. Łobińska.
SZKOLNY KONKURS KOLĘD I PIOSENEK BOŻONARODZENIOWYCH W JĘZYKU OBCYM
W dniu 18 grudnia 2014 r. odbył się Szkolny Konkurs Kolęd i Piosenek Bożonarodzeniowych w Języku Obcym. Chętni uczniowie z klas III-VI zaprezentowali wybrany przez siebie utwór o tematyce świątecznej w języku angielskim lub niemieckim. Po prezentacjach solistów, jury w skład, którego wchodzili zaproszeni goście m.in.: Pan Wójt Wiesław Mazurek, Sekretarz Gminy Radzyń Podlaski Pan Jarosław Ejsmont, jak również dyrektor naszej szkoły Pani Wioletta Chmielarz, wyłonili zwycięzców konkursu. Następnie Pani Dyrektor ogłosiła imiona laureatów i wręczyła upominki. Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom, świąteczny stroik oraz nagrodę książkową. Konkurs przygotowała p. Agata Drozdek.
PODSUMOWANIE I POWIATOWEGO KONKURSU SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ W OSTRÓWKACH
18.12.2014 roku odbyło się podsumowanie I Powiatowego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych w Szkole Podstawowej w Ostrówkach. W kategorii klas I – III zdobyliśmy trzy wyróżnienia. Otrzymali je:
1. Bartłomiej Jurek – klasa II
2. Igor Pachała – klasa III
3. Martyna Solecka – klasa III
Natomiast w kategorii klas IV – VI trzecie miejsce zajęła Julia Kublicka. Wyróżnienie otrzymali: Adrian Gos i Paweł Purgał z klasy V.
SPOTKANIE OPŁATKOWE
18.12.2014 roku był w naszej szkole dniem szczególnie uroczystym. W przeddzień przerwy świąteczno – noworocznej odbyło się spotkanie opłatkowe. Pani dyrektor Wioletta Chmielarz gorąco przywitała wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości. Uczniowie klasy VI przygotowali część artystyczną „Gloria In excelsis Deo”, wprowadzając całą brać szkolną w okres najpiękniejszych i najbardziej rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Następnie wszyscy przeszli na salę gimnastyczną, gdzie podzielili się opłatkiem i złożyli sobie nawzajem najserdeczniejsze życzenia. To spotkanie przebiegło w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania.
WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA 2014
5 grudnia 2014 roku w naszej szkole odbyły się "Mikołajki". Na tę uroczystość przybyły dzieci z przedszkola i z klas 0-III wraz ze swoimi wychowawczyniami, pani dyrektor, a także rodzice. Jednak nie od razu dzieci otrzymały podarki, dzieci musiały wykonać kilka zadań przygotowanych przez Mikołaja, a nawet zatańczyć do piosenki "Zima zła". Następnie uczniowie z klasy drugiej pod kierunkiem wychowawczyni p. Moniki Brus przedstawily krótką inscenizację "W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja". Tradycyjnie, jak co roku, tego dnia, panował u nas szczególny klimat, przede wszystkim za sprawą szanownego Gościa. Dzieci rozpoznały Go od razu - to Mikołaj. Był to dobry znak, świadczący o tym, że dzieci były w miarę grzeczne i zasłużyły na prezenty. Mikołaj dotarł do szkoły z workiem pełnym prezentów, co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie. Dla każdego dziecka znalazła się paczka. Było dużo radości i uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci, potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i nieciepliwie Go oczekują. Fani Mikołaja zaprosili Go na pożegnanie do wspólnego zdjęcia.
Szkoda, że Mikołajki są tylko raz w roku!
III OTWARTY KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ "NIE RZUCIM ZIEMI ..."
7 listopada 2014 roku w Zespole Szkół w Białej odbył się po raz trzeci Otwarty Konkurs Pieśni Patriotycznej "Nie rzucim ziemi...". Uczniowie naszej szkoły zostali laureatami w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii zespół klasy 1-3 szkoły podstawowej II miejsce zajęły dzieci z klasy II i III pod opieką p. Moniki Brus. W skład zespołu weszły: Wiktoria G, Oliwia Cz, Zyta T, Julia Ł. i Klaudia Z. Dziewczynki zaśpiewały dwie pieśni: „Piechota” i „Pierwsza kadrowa”. W kategorii solista klas 1-3 I miejsce zajęła Wiktoria G. przygotowana przez wychowawczynię Monikę Brus. Dziewczynka zaśpiewała „O mój rozmarynie” i „Wojenko, wojenko". W kategorii klas 4-6 zespół przygotowany przez p. Dariusza Jurka zajął II miejsce. W wykonaniu Natalii K, Faustyny Z, Patrycji M, Klaudii N, Wiktorii Ż, Weroniki W, Angeliki W. i Dawida M. Usłyszeliśmy "Ojczyzno ma" i "Legiony". II miejsce w kategorii solista klas 4-6 wyśpiewała Patrycja M. wykonując utwory "O mój rozmarynie" i "Pałacyk Michla". Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i puchary.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
W dniu 12 listopada 2014 roku uroczyście uczciliśmy 96 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji odbyła się akademia z udziałem całej społeczności szkolnej. Uroczystość rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu państwowego. Okoliczności upadku Polski w XVIII wieku oraz wysiłki narodu polskiego w celu odzyskania niepodległości przedstawili uczniowie klasy szóstej. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały pieśni patriotyczne. Każda z klas przygotowała i zaśpiewała jedną pieśń: klasa pierwsza „Przybyli ułani”, klasa druga „Pierwsza brygada”, klasa trzecia „Pierwsza kadrowa”, klasa czwarta „Piechota”, klasa piąta „W krwawym polu srebrne ptaszę”, klasa szósta „Bartoszu, Bartoszu”. Na koniec piosenkę o Warszawie zaśpiewały dzieci oddziału przedszkolnego, a wiersz „Kto ty jesteś?” powiedziały dzieci z przedszkola. Uroczystość przygotowała pani Ewa Rola.
75 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
W dniu 22 października 2014 roku uczciliśmy 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy VI pod kierunkiem pani Ewy Roli.
Głównym celem uroczystości było przedstawienie uczniom dramatycznych wydarzeń okresu wojny i okupacji oraz ukazanie bohaterskich postaw Polaków.
Szóstoklasiści zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, w którym obok przedstawionych przez narratorów faktów i wydarzeń z tamtych trudnych dni, zaprezentowali utwory znanych polskich poetów m.in. W. Broniewskiego "Bagnet na broń", K.I. Gałczyńskiego "Pieśń o żołnierzach z Westerplatte" oraz pieśni o tematyce wojennej takie jak: "Biały krzyż", "Hej chłopcy, bagnet na broń", "Warszawskie dzieci", "Pałacyk Michla", "Serce w plecaku", "Czerwone maki na Monte Cassino". Znicze zapalone przez uczniów pod krzyżem symbolizującym groby polskich żołnierzy były znakiem naszej pamięci o tych, którzy oddali życie za wolną Polskę.
Uczniowie w ciszy i skupieniu uczestniczyli w tej szczególnej lekcji historii.
WYCIECZKA DO LUBLINA
W dniu 15 października 2014r. uczniowie klas IV – VI naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Lublina. Najpierw obejrzeli sztukę pt.,, Ten obcy’’ w Teatrze Kameralnym. Duże wrażenie na widzach wywarła postać Zenka, który przybył na wyspę, gdzie spotykały się dzieci. Również wszystkim podobała się Ula i Pestka. Nasi uczniowie z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli spektakl, a następnie udali się do Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie mogli się przenieść w dawne czasy. Tam obejrzeli ponad stuletnie chaty kryte strzechą, wiatrak, dawną szkołę. Jeden z uczniów nawet pozwolił pani przewodnik się ogolić w dawnym zakładzie fryzjerskim. Nasi uczniowie weszli też do domu, w którym kiedyś mieszkali Żydzi. Spacer po Muzeum w promieniach słonecznej jesieni dostarczył uczestnikom wycieczki dużo wiedzy oraz niezapomnianych wrażeń. Wycieczkę zorganizowała pani Bożena Łobińska, a opiekunami były panie: Agata Drozdek i Ewa Rola.
XIV DZIEŃ PAPIESKI
16 października miała miejsce w naszej szkole uroczystość z okazji XIV Dnia Papieskiego pod hasłem "Jan Paweł II - Świętymi bądźcie". Inscenizację pt. "Blask świętości" przygotowali uczniowie klasy V pod kierunkiem s. Agnieszki. Celem apelu było spojrzenie na świętość w świetle nauczania św. Jana Pawła II. Ojciec Święty często powtarzał, że świętość jest darem i zadaniem wszystkich ludzi. Jest ona możliwa w życiu każdego człowieka. Nasz Największy Rodak - Jan Paweł II ukazał to nam nie tylko w swoim nauczaniu, ale również pokazał swoim życiem, cierpieniem i śmiercią.
ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ
13 października odbyły się w naszej szkole uroczystości związane ze Świętem Edukacji Narodowej. Uroczystą akademię zaszczycił swoją obecnością wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy III pod kierownictwem pani Grażyny Korulczyk. Pani dyrektor Wioletta Chmielarz wręczyła nauczycielom nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno - wychowawczej, pan wójt złożył wszystkim nauczycielom życzenia dalszych sukcesów w ich pracy oraz w życiu osobistym. Pan wójt Wiesław Mazurek nie szczędził tego dnia ciepłych słów pod adresem nauczycieli, doceniając w pełni ich pracę nad kształceniem i wychowaniem młodego pokolenia. Pani dyrektor otrzymała nagrodę Wójta Gminy Radzyń Podlaski za osiągnięcia w pracy dydaktyczno - wychowawczej oraz wzorowe kierowanie pracą szkoły. Uroczystość zakończyła się skromnym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców dla nauczycieli. Całość uroczystości przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze.
ŚCIEŻKA EKOLOGICZNA W LASACH LEŚNICTWA PLANTA
Dnia 26 września uczniowie z klas IV-VI wyruszyli na wycieczkę - ścieżkę ekologiczną do lasów Leśnictwa Planta. Na miejscu powitał grupę leśniczy pan Krzysztof Sokół, którego wszyscy pamiętali z ciekawego spotkania w naszej szkole oraz ubiegłorocznej ścieżki ekologicznej. Uczniowie wyposażeni w lupy, lornetki i aparaty fotograficzne wyruszyli w leśne ostępy aby obserwować leśną przyrodę. Pod przewodnictwem pana leśniczego rozpoznawali gatunki roślin leśnych, szukali tropów zwierzyny i rozpoznawali je, poznawali formy i sposoby ochrony przyrody na terenie leśnictwa. Następnie uczniowie miło spędzili czas przy ognisku na pieczeniu ziemniaków. Na zakończenie odbyła się gra terenowa w podchody z ciekawymi zadaniami dotyczącymi przyrody leśnej. Zmęczeni ale zadowoleni z miło i ciekawie spędzonego czasu uczestnicy wyprawy powrócili do swoich domów.
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015
W poniedziałek 1 września rozpoczął się nowy rok szkolny 2014/2015. Uczniowie przyszli do szkoły uśmiechnięci i zadowoleni po letnim wypoczynku. Pani dyrektor Wioletta Chmielarz powitała wszystkie dzieci w odświeżonej w ciągu wakacji szkole. W uroczystości jak co roku uczestniczył Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek. Swoją obecnością zaszczycił również ksiądz prałat Roman Wiszniewski - Proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zebrani w sali rodzice, nauczyciele i uczniowie odśpiewali wspólnie hymn państwowy, minutą ciszy uczcili ofiary II Wojny Światowej, która rozpoczęła się tego dnia 75 lat temu. Pani dyrektor przedstawiła w krótkich słowach organizację rozpoczynającego się właśnie roku szkolnego i życzyła uczniom wiele zadowolenia oraz sukcesów w nauce. W tym roku po raz pierwszy w szkole będzie grupa dzieci sześcioletnich, które obowiązkowo rozpoczną naukę w tym wieku. Do klasy pierwszej będzie ich uczęszczało sześcioro. Witamy ich szczególnie serdecznie. Z grona pedagogicznego naszej szkoły odchodzi na zasłużona emeryturę pani Anna Lipska ucząca dotychczas religii, plastyki i wychowania do życia w rodzinie. Podziękowania za wieloletnią pracę dydaktyczno-wychowawczą w naszej szkole złożyli odchodzącej nauczycielce pani dyrektor szkoły oraz Wójt Wiesław Mazurek.
Archiwum Aktualności