Kultywując tradycję obchodów kolejnych Dni Papieskich w naszej szkole, uczniowie klasy VI, pod kierunkiem katechetki Anny Lipskiej, przybliżyli osobę błogosławionego Jana Pawła II i ukazali papieża jako wielkiego przyjaciela wszystkich rodzin. Apel odbył się w dniu 26 października 2012 roku.
WIADOMOŚCI
XII DZIEŃ PAPIESKI
AKADEMIA Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ
W Zespole Szkół w Zabielu 15 października odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Święto to obchodzone jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej właśnie 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Na uroczystośći obecni byli nauczyciele naszej szkoły oraz Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek. Uroczysta akademia odbyła się na korytarzu szkolnym, który na ten dzień przybrał odświętny wygląd. Na początek został wprowadzony sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy. Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły Pani Wioletta Chmielarz, która złożyła życzenia nauczycielom i pracownikom oświaty. Wiele ciepłych słów i życzeń padło z ust Wójta Gminy Radzyń Podlaski Wiesława Mazurka, który wręczył Pani Dyrektor kwiaty i wyraził swoje uznanie w stosunku do dyrekcji, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do wręczenia nagród i odznaczeń wyróżniającym się nauczycielom. W tym roku nagrodę dyrektora szkoły otrzymały Panie: Grażyna Korulczyk, Monika Brus, Bożena Pieśko, Anna Lipska i Bożena Łobińska. Nagrodę Wójta Gminy Radzyń Podlaski otrzymała Pani Joanna Kawka - nauczycielka Gminnego Przedszkola pracującego przy Zespole Szkół w Zabielu. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Była też część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Były przemówienia, wiersze, piosenki i humorystyczne scenki traktujące o szkole. Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim, o czym świadczyły gromkie brawa. Pani Dyrektor Szkoły podziękowała występującym uczniom i nauczycielkom, które przygotowały całość inscenizacji.
WYCIECZKA DO LUBLINA
W dniu 10 października uczniowie z klas IV-VI udali się na wycieczkę do Lublina. W programie wycieczki było: obejrzenie spektaklu "ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA" wystawianego przez Teatr Kameralny w Lublinie, zwiedzanie Ogrodu Botanicznego UMCS oraz wizyta w Mac Donalds. Przedstawienie teatralne było ciekawie zagrane i w pięknej scenografii. Po spektaklu odbyło się spotkanie uczniów z aktorami. W ogrodzie botanicznym dzieci obejrzały bogacwo wielu roślin, które w wielu wypadkach nie występują naturalnie w naszym kraju lub są pod ochroną. Kolejnym punktem programu wycieczki była wizyta w Mac Donalds, gdzie uczniowie zjedli posiłek otrzymując do tego ciekawe upominki - zabawki. Powrót do domów był dopiero wieczorem. Wszyscy wrócili zmęczeni ale zadowoleni z ciekawie spędzonego czasu.
WIZYTA POLICJANTÓW Z POWIATOWEJ KOMENDY POLICJI W RADZYNIU PODLASKIM
W dniu 2 pażdziernika zawitali do naszej szkoły policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Radzyniu Podlaskim. W trakcie spotkania policjanci opowiadali o swojej pracy, wykorzystaniu psów w pracy policji i prawidłowej opiece nad tymi zwierzętami. Dużo uwagi poświęcili również sprawom bezpieczeństwa dzieci w drodze do i ze szkoły. Zwrócili uwagę na konieczność znajomości przepisów nruchu drogowego i ostrożność w trakcie poruszania się po drogach. Pokazywali również zgromadzonym uczniom obowiązkowe elementy wyposażenia policjanta na służbie. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze i przy dużym zaciekawieniu uczniów. Niektórzy już dzisiaj postanowili, że w przyszłości będą właśnie policjantami.
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
W dniu 27 września 2012 roku obchodziliśmy w naszej szkole po raz trzeci Europejski Dzień Języków Obcych przygotowany przez panią Monikę Sobieszek uczącą języka angielskiego. Apelowi przyświecało hasło: ,,Europa da się lubić.” Jego głównym celem było uświadomienie korzyści płynących z uczenia się języków obcych oraz podkreślenie ich roli i znaczenia w naszym życiu. Inne cele programu artystycznego to: zachęcanie do przełamywania barier językowych w prezentowaniu swoich umiejętności językowych przed społecznością szkolną, propagowanie zdrowego współzawodnictwa oraz kształtowanie postawy szacunku wobec innych kultur. Zaprezentowany program podczas Europejskiego Dnia Języków Obcych składał się z 3 części.
W pierwszej części programu, w celu włączenia całej społeczności szkolnej w obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych, nasz gość specjalny, pan Tomasz Stephan, nazywany podróżnikiem przez małe ,,p,” który przez kilka lat mieszkał w Australii, przygotował dla naszej społeczności szkolnej wykład połączony z prezentacją o najciekawszych miejscach w Australii, który był poparty interesującymi zdjęciami i faktami z życia w tym kraju.
W drugiej części programu artystycznego uczniowie klas I-III przygotowali pod okiem swoich wychowawców program edukacyjno-rozrywkowy. Uczniowie klasy VI przygotowali również krótki wykład na temat Wielkiej Brytanii. Podczas oglądania programu artystycznego wszyscy mogli podziwiać prezentację wybranych krajów Unii Europejskiej przygotowaną przez uczniów klas IV-VI. Częścią występu był konkurs dotyczący języka angielskiego. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie klasy I-III oraz uczniowie klas IV- VI. Młodzi artyści zgodnie stwierdzili, że przygotowanie takiego występu to doskonały sposób na naukę języków poprzez zabawę.
PAMIĘĆ POMORDOWANYM HARCERZOM
W dniu 14 września 2012 roku delegacje uczniów naszej szkoły z klas IV-VI pod opieką nauczyciela historii – pani Ewy Roli i rodziców: Iwony Czopek i Anny Rodak uczestniczyły w uroczystej Mszy Świętej w miejscu straceń harcerzy w lesie k/Sitna. To wydarzenie stało się okazją, by przypomnieć uczniom tragiczne karty II Wojny Światowej w naszej okolicy oraz uczcić pamięć poległych i pomordowanych.
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013
Dziś ostatecznie uczniowie naszej szkoły pożegnali wakacje i rozpoczęli nowy rok szkolny. Kto by pomyślał, że jeszcze nie tak dawno wszyscy cieszyli się wakacjami, książki oraz zeszyty kładli na najwyższą półkę, radując się słodką beztroską. Mieli przed sobą planowane wyjazdy i dwumiesięczną labę. Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy!
W trakcie uroczystości rozpoczynającej rok szkolny 2012/2013 jak każdego roku w naszej szkole został wyprowadzony sztandar, rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Nowa Pani Dyrektor Wioletta Chmielarz przywitała przybyłego na uroczystość Wójta Gminy Radzyń Podlaski Wiesława Mazurka oraz licznie zgromadzonych uczniów, rodziców i nauczycieli. Odczytała list posła na Sejm RP Jerzego Rębka skierowany do uczniów i pracowników oświaty naszego regionu. Głos następnie zabrał Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek, który życzył wszystkim zebranym uczniom i nauczycielom wielu sukcesów w rozpoczynającym się roku szkolnym, uczniom w nauce, nauczycielom w pracy dydaktycznej a pani Dyrektor Wioletcie Chmielarz w kierowaniu szkołą. Następnie uczniowie udali się do klas na spotkania ze swoimi wychowawcami.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012
Dnia 29.06.2012 pożegnaliśmy rok szkolny 2011/2012. Był to rok wytężonej pracy zarówno uczniów jak i nauczycieli. Rok w czasie którego nasi uczniowie osiągali sukcesy w turniejach, konkursach oraz uczestniczyli w wielu uroczystościach okolicznościowych. Tego dnia wszyscy uczniowie otrzymali świadectwa szkolne, wielu dyplomy oraz nagrody książkowe za godne reprezentowanie szkoły oraz za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Swoją obecnością uroczystość zakończenia roku szkolnego 2011/2012 uświetnił Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek. Pani dyrektor Iwona Chmielewska podziękowała uczniom oraz nauczycielom za całoroczną pracę oraz życzyła dobrego i bezpiecznego wypoczynku w okresie wakacji. Aby przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z minionego roku szkolnego wszyscy zebrani obejrzeli specjalnie przygotowane prezentacje. Do zobaczenia we wrześniu...
VII GMINNE ZAWODY W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH
Dnia 29 maja 2012 r. w Szkole Podstawowej w Paszkach Dużych odbyły VII Gminne Zawody w biegach przełajowych o Pucharach Wójta Gminy Radzyń Podlaski. Na starcie stanęło 6 szkół z naszej gminy.Uczniowie z naszej szkoły zajęli III miejsce w klasyfikacji drużynowej. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej Paweł Zakrzewski zdobył złoty medal, a Mateusz Grochowski-srebrny. Uczniów do zawodów przygotowywała p. Iwona Niewęgłowska. Po biegach wszyscy siedli przy wspólnym ognisku i piekli kiełbaski.
WYCIECZKA DO LUBLINA
W dniu 22.05.2012 uczniowie naszej szkoły wraz z uczniami SP w Brzostówcu uczestniczyli w wycieczce do Lublina i Kozłówki. Wspaniała słoneczna pogoda zachęcała wszystkich do wyjazdu w ten majowy dzień. Pierwszym etapem podróży był Lublin. Tu uczniowie zobaczyli Zamek Lubelski i zapoznali się z jego historią. Następnie Bramą Grodzką i ulicami Starego Miasta przeszli do Archikatedry, gdzie podziwiali piękne barokowe wnętrza. Po drodze obejrzeli także panoramę Lublina. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Lubelskich Podziemi. Wędrówka zaczęła się w Trybunale Koronnym a zakończyła w kamienicy przy Placu Po Farze. Dzieci poznały historię miasta dzięki pięciu makietom, które ukazują poszczególne fazy rozwoju miasta, od czasów plemiennych do XVII wieku oraz barwnym opowieściom przewodnika. Punktem kulminacyjnym podziemnej wędrówki była, wzbogacona światłem i dźwiękiem, ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina (1719). Spacer zabytkowymi piwnicami staromiejskimi był bardzo ciekawy i dostarczył wielkich emocji. Wizytę w stolicy województwa zakończył oczywiście obowiązkowy pobyt w McDonald's. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Uczniowie z opiekunami podzieleni na dwie grupy zwiedzili urzekające swym pięknem wnętrza pałacowe. Historię pałacu i życie jego mieszkańców poznali w czasie lekcji muzealnej: „Życie w pałacu magnata sto lat temu”. W ten piękny majowy dzień miło było odpocząć w pałacowym parku. Dużo radości sprawiły dzieciom zabawy na piknikowym placu zabaw. Wycieczka była udana. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domów. Wycieczkę zorganizowała p. Ewa Rola, opiekę nad uczniami sprawowała też p. Monika Sobieszek.
DZIEŃ DZIECKA W KAZIMIERZU DOLNYM
1 czerwca 58 osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół z Zabiela wyruszyła na wycieczkę do Kazimierza Dolnego, by razem z blisko tysiącem osób z innych szkół i placówek z Lubelszczyzny uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu „Wielkim Kazimierskim Rysowaniu”. Po przybyciu na miejsce pomimo deszczu udaliśmy się na Górę Trzech Krzyży, aby podziwiać malownicze widoki Kazimierza i okolic. Następnie całą grupą poszliśmy do Zespołu Szkół Zawodowych, a tam każdy uczestnik miał za zadanie zilustrować kazimierski krajobraz lub zabytek. Kolejnym punktem naszej wycieczki było obejrzenie ekspozycji znajdujących się z Muzeum Przyrodniczym. Ważnym dopełnieniem turystycznego przedpołudnia był spacer po Rynku Kazimierza i zakup pamiątek. Nadmienić należy, iż Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym zadbał o drobne upominki dla dzieci i młodzieży oraz bezpłatne wejścia do Oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego. Każdy uczestnik otrzymał także imienny dyplom potwierdzający udział w akcji rysowania. W drodze powrotnej do domu zjedliśmy ciepły posiłek w Restauracji „Parchatka”. Oczywiście dzieci były bardzo głodne po tak wyczerpującym spacerze. Mimo, iż od pogody w takich działaniach wiele zależy, to tym razem niesprzyjająca aura nie miała decydującego znaczenia. Wróciliśmy zadowoleni i … tylko trochę zmoknięci. Organizacją wyjazdu zajęła się pani Monika Brus. Opiekę nad dziećmi sprawowały: p. Hanna Nowicka, p. Bożena Pieśko, p. Marta Niebrzegowska i p. Iwona Niewęgłowska.
PIELGRZYMKA – PRATULIN, KOSTOMŁOTY, KODEŃ
W sobotę 2 czerwca 2012 roku uczniowie klas II dziękowali za dar I Komunii świętej, pielgrzymując do Sanktuariów Podlasia. Wyjazd zorganizował wikariusz naszej parafii ks. Dariusz Rydwaniuk. W pielgrzymce uczestniczyło dziewięcioro uczniów z naszej szkoły pod opieką katechetki Anny Lipskiej i rodziców. Pierwszym etapem na pielgrzymim szlaku był Pratulin – miejsce bohaterskiej śmierci Męczenników Podlaskich. Następnie ruszyliśmy do wsi Kostomłoty, w której znajduje się parafia greckokatolicka i jednocześnie Sanktuarium Unickich Męczenników Podlaskich. W Kodniu zjedliśmy pyszny bigos i podziwialiśmy ogrody z ziołami przy sanktuarium, nawiedziliśmy kościół Świętego Ducha. W Bazylice św. Anny oddaliśmy hołd Pani Podlasia, poznaliśmy dzieje cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, historię kościoła św. Anny, rodu Sapiehów i Kodnia. Tu uczestniczyliśmy we Mszy świętej. Zwiedzaliśmy krypty w podziemiach Bazyliki Królowej Podlasia. Nie zabrakło czasu na zakup pamiątek. Pielgrzymka ta zakończyła obchody Białego Tygodnia.
KONKURSU WIEDZY „ŚWIĘTY STANISŁAW - BISKUP I MĘCZENNIK”
W dniu 28 maja 2012 roku w parafii Ostrówki odbył się powiatowy konkurs wiedzy, dotyczący postaci św. Stanisława biskupa i męczennika. W konkursie tym wzięło udział dziesięć szkół podstawowych i jedno gimnazjum. Naszą szkołę reprezentowały: Górska Rozalia, Jabłońska Ewelina, Marzęda Kinga. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła uczennica naszej szkoły Ewelina Jabłońska. Najwięcej punktów w kategorii szkół zdobyły nasze reprezentantki, zajmując również I miejsce. Konkurs zorganizowali: Szkoła Podstawowa wraz z Parafią w Ostrówkach przy współpracy Starosty radzyńskiego i Wójta Gminy Wohyń.
IV GMINNY KONKURS PIOSENKI SZKOLNEJ „W ZACZAROWANYM ŚWIECIE BAŚNI”
W dniu 16 maja 2012 roku w Szkole Podstawowej w Paszkach Dużych odbył się konkurs piosenki dotyczący baśni. W konkursie tym wzięli udział uczniowie naszej szkoły, zajmując I miejsce w kategorii wiekowej klas I-III. Zaprezentowana piosenka miała tytuł : „ Pan Andersen”.
Szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
Klasa II p. Bożena Pieśko
1. Patrycja Maliszewska
2. Weronika Wiater
3. Angelika Wiater
Klasa III p. Monika Brus
1. Natalia Wierzchowska
2. Dawid Mitroniuk
3. Mateusz Biliński
V GMINNY KONKURS LITERACKI „W ZACZAROWANYM ŚWIECIE BAŚNI”
W dniu 16 maja 2012 roku w Szkole podstawowej w Paszkach Dużych odbyło się rozstrzygnięcie konkursu literackiego. Celem konkursu było pobudzenie aktywności twórczej dzieci, inspirowanie zainteresowań literackich, rozbudzanie wyobraźni, literackiej pasji i wrażliwości, kształtowanie umiejętności posługiwania się piękną polszczyzną. Tematem konkursu było samodzielne napisanie baśni. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły, którzy zajęli następujące miejsca:
wyróżnienie Mateusz Biliński (kl.III) – nauczyciel prowadzący p. Monika Brus,
I miejsce – Natalia Jakubowska (kl. IV) – nauczyciel prowadzący Iwona Chmielewska,
III miejsce – Sebastian Zarzycki (kl. IV) – nauczyciel prowadzący Iwona Chmielewska,
I miejsce – Anna Czech (kl. V) – nauczyciel prowadzący Bożena Łobińska,
II miejsce – Kinga Marzęda (kl. V) – nauczyciel prowadzący Bożena Łobińska,
III miejsce – Wiktor Pachała (kl. V) – nauczyciel prowadzący Bożena Łobińska.
V MIEJSKO-GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
15 maja w Szkole Podstawowej w Żabikowie odbyło się podsumowanie konkursu i wręczenie nagród. Na uroczystość przybył pan Wiesław Mazurek - Wójt Gminy Radzyń Podlaski, który wręczył laureatom ufundowane przez siebie nagrody książkowe. Celem konkursu było: sprawdzenie umiejętności ortograficznych uczniów, rozbudzanie motywacji do korzystania ze słowników, a także motywowanie uczniów do osiągania sukcesów. Na koniec wszyscy udali się na poczęstunek. Nagrodzeni uczniowie z naszej szkoły: I miejsce Anna Czech (w kategorii klas V) - przygotowywała Bożena Łobińska, wyróżnienie - Katarzyna Mazur (w kategorii klas IV) – przygotowywała Iwona Chmielewska, wyróżnienie - Kinga Rodak (w kategorii klas III) – przygotowywała Monika Brus.
VII Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji Marianny Bocian
26 maja 2011r. w Publicznym Gimnazjum w Czemiernikach odbył się VII Regionalny Konkurs Poezji Marianny Bocian. Twórczość poetki z Bełcząca propaguje Czemiernickie Towarzystwo Regionalne na czele z wiceministrem edukacji Tadeuszem Sławeckim. Gościem specjalnym podczas konkursu był aktor Emilian Kamiński. Poezję Marianny Bocian prezentowało ponad 40 recytatorów w trzech kategoriach: klasy I - III, klasy IV – VI i gimnazja. Naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Biliński i Natalia Klus, ucz. kl. III (pod opieką pani Moniki Brus), Katarzyna Mazur z kl. IV ( pod kierunkiem p. Iwony Chmielewskiej) i Ewelina Jabłońska, ucz. kl. V (pod kierunkiem Bożeny Łobińskiej). Uczniowie nie zostali laureatami, ale wszyscy otrzymali dyplom za uczestnictwo i nagrodę książkową.
PODSUMOWANIE KONKURSÓW O J. I. KRASZEWSKIM
W dniu 25 maja 2012r. odbyło się w naszej szkole podsumowanie V Gminnego Konkursu Plastycznego i IV Gminnego Konkursu Wiedzy ,, Wielcy Polacy – Józef Ignacy Kraszewski”. Konkursy organizowane były pod patronatem Wójta Gminy Radzyń Podlaski. Na początku dyrektor szkoły Iwona Chmielewska powitała zaproszonych gości, tj. sekretarza Urzędu Gminy,P. Jarosława Ejsmonta, przewodniczącą Rady Rodziców, P. Beatę Krym , przybyłych nauczycieli, rodziców i uczniów ze szkół z terenu gminy Radzyń Podlaski. W uroczystości wzięli też udział nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Następnie wszyscy zebrani obejrzeli prezentację multimedialną z wycieczki uczniów naszej szkoły do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej i do Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie przygotowaną przez P. Andrzeja Dyczko. Zarówno goście jak i uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć podczas prezentacji z Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej wystawę starych pieniędzy, rękodzieła artystycznego lokalnych twórców oraz wystawę ikon. Zebrani mogli też dostrzec naszych uczniów biorących udział w warsztatach plastycznych, w trakcie których wszyscy uczyli się malować na porcelanie. Każdy z uczestników wycieczki mógł wymalować sobie własnoręcznie filiżankę. W Białej Podlaskiej można też było podziwiać pomnik Ignacego Józefa Kraszewskiego oraz ławeczkę pisarza w centrum miasta. Wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli zdjęcia obrazujące zbiory Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Na zakończenie było widać dzieci, które piekły kiełbaski przy wspólnym ognisku. Z kolei uczniowie klasy V zaprezentowali inscenizację ,, Dziad i baba” przygotowaną pod kierunkiem P. B. Łobińskiej. Ania będąca narratorką opowiadała o życiu Dziada i Baby oraz o czekającej ich śmierci. Wiktor wcieliwszy się w rolę Dziada chciał umrzeć razem z Babą, którą grała Kinga. Było to jednak niemożliwe, aby Śmierć ich zabrała dwoje razem. Gdy Kamila w roli Śmierci zapukała do drzwi, ani Dziad, ani Baba nie chcieli jej otworzyć :,, I byłaby lat dwieście pode drzwiami stała, lecz znudzona nareszcie kominem wleźć musiała ‘’. Odtwórcy ról byli pięknie przebrani , zaś w tle widniało wnętrze chaty wiejskiej. Potem odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień laureatom konkursu plastycznego i wiedzy. Pani dyrektor wręczyła również podziękowania nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursów oraz podziękowała organizatorom tychże konkursów. Wszyscy zebrani mogli podziwiać wystawę prac konkursowych przygotowaną przez P. Annę Lipską i Grażynę Korulczyk oraz mapę mentalną obrazującą życie i twórczość J. I. Kraszewskiego, którą wykonali uczniowie pod kierunkiem P. Bożeny Pieśko. Następnie wszyscy nagrodzeni, opiekunowie i goście udali się na słodki poczęstunek
WYCIECZKA DO KRAKOWA I ZAKOPANEGO
W dniach 16 - 18 maja grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w trzydniowej wycieczce do Krakowa i Zakopanego. Wycieczka była zorganizowana przez Szkołę Podstawową w Żabikowie. Pierwszego dnia w programie wycieczki było zwiedzanie Krakowa - Zamku i Katedry na Wawelu, Smoczej Jamy,Kościoła Mariackiego oraz Sukiennic. Drugiego dnia uczestnicy wycieczki zwiedzali Zakopane i poznawali przyrodę Tatr. W godzinach przedpołudniowych wagonikami Polskich Kolei Linowych był wjazd na Kasprowy Wierch, po południu zaś zwiedzanie Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego, skoczni narciarskiej oraz zakupy pamiatek na Krupówkach - głównej ulicy Zakopanego. Trzeciego dnia zgodnie z planem wycieczki był wjazd wyciagiem krzesełkowym na Butorowy Wierch, skąd już pieszo wycieczka przeszła na sąsiedni szczyt - Gubałówkę. Kolejnymi atrakcjami było zwiedzanie kościoła na Krzeptówkach oraz starego cmentarza na Pęksowym Brzyzku. Pogoda w czasie wyjazdu płatała niestety figle - pierwszego dnia padał deszcz, drugiego dnia wycieczki na Kasprowym Wierchu była sroga zima. Zmienna górska pogoda nie zdołała jednak popsuć uczestnikom wycieczki dobrego humoru.
OBCHODY ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
W naszej szkole w dniu 27 kwietnia 2012r. odbył się uroczysty apel poświęcony 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy V w montażu słowno – muzycznym podkreślili, iż 3 maja 1791 roku to dzień wolności i radości dla Polaków, ponieważ w tym dniu została uchwalona Konstytucja 3 Maja - pierwsza w Europie, a druga na świecie. Wiktor, który wcielił się w postać króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, złożył przysięgę, zaś Przemek jako marszałek przedstawił postanowienia obrad Sejmu Czteroletniego. Kinga na tle Poloneza Trzeciego Maja recytowała fragment Koncertu Jankiela ,, Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Nie zabrakło też wierszy i piosenek o Ojczyźnie. Również uczniowie przybliżyli historię Święta Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Przypomnieli, że flaga była zawsze symbolem niezależności i tożsamości narodowej. Jest ona obok godła- naszym najwyższym symbolem narodowym. Na zakończenie został odśpiewany hymn państwowy. Montaż słowno – muzycznym został przygotowanym pod kierunkiem P. Bożeny Łobińskiej.
3 maja przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. Marty Niebrzegowskiej uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Trójcy w Radzyniu Podl. oraz złożyli wiązankę pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja. Tuż po zakończeniu uroczystości związanych z obchodami uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się biegi uliczne, w których brali udział uczniowie naszej szkoły. Opiekę nad nimi sprawowała p. Iwona Niewęgłowska. Najlepszym okazał się Paweł Zakrzewski, uczeń klasy VI, który zdobył III miejsce i otrzymał medal oraz pamiątkowy dyplom.
Archiwum Aktualności