6 grudnia. Z czym się nam kojarzy ten dzień? Nawet maluszek z przedszkola doskonale zna odpowiedź. Tak, to właśnie tego dnia z dalekiej podróży przybywa do nas św. Mikołaj. Ponieważ w tym roku 6 grudnia wypadł w niedzielę, mikołajki w Zespole Szkół w Zabielu obchodzono w poniedziałek - 7 grudnia. Tego właśnie dnia o godzinie 10.00 uczniowie klas 0 - III zebrali się na korytarzu szkolnym w oczekiwaniu na niespodziankę, o której szeptano już od rana. Podczas, gdy z niecierpliwością wszyscy czekali na Mikołaja dzieci z klasy ”0” pod kierunkiem pani Bożeny Pieśko przedstawiły krótką inscenizację „Spotkanie z Mikołajem”. I nagle na schodach prowadzących na pierwsze piętro pojawił się… czerwony strój, … czapka, … długa, biała broda, … ciężki worek…. MIKOŁAJ!!! Mimo, że nie wszyscy wierzą w Świętego Mikołaja, to właśnie teraz mieli okazję zobaczyć go na własne oczy. Przywitano go gromkimi brawami, z wielkim zainteresowaniem wpatrując się w jego worek, w którym z całą pewnością znajdowały się prezenty. Jednak otrzymanie prezentu okazało się nie takie proste. Mikołaj dokładnie wypytał wszystkich o ich zachowanie w ciągu roku, aby przekonać się czy zasłużyli na prezent. Ale gdy Święty Mikołaj upewnił się, że wszystkie dzieci były bardzo grzeczne obdarował je pięknymi prezentami. Było dużo radości i uśmiechów. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. Wizyta Świętego nie trwała długo – wiadomo dzieci w innych szkołach też na niego czekały. Niecodzienny gość musiał pożegnać się z dziećmi i wrócić do Laponii. Cóż, na szczęście za rok znów nas odwiedzi!!!
WIADOMOŚCI
Spotkanie z Mikołajem 07.12.2009 r.
Wizyta strażaków z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim
- W dniu 27.11.2009 roku naszą szkołę odwiedzili strażacy z Powiatowej Komendy Straży Pożarnej z Radzynia Podlaskiego. Zaprezentowali oni uczniom wyposażenie strażackiego wozu bojowego oraz opowiadali o sposobach ratownictwa medycznego, chemicznego, technicznego oraz ochrony przeciwpożarowej. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się w jaki sposób strażacy mogą zapobiegać oraz likwidować skutki skażeń środowiska szkodliwymi substancjami. Zwracali uwagę dzieci na zachowanie ostrożności wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z otwartym ogniem.
Dzień Pluszowego Misia
- 26 listopada 2009 r., z inicjatywy p. Bożeny Pieśko, w naszej szkole obchodzono Święto Pluszowego Misia. Uczestniczyły w nim dzieci z oddziału przedszkolnego oraz przedszkola, pod opieką swoich wychowawczyń –Pań A. Kawki i B. Pieśko.
Przygotowania do święta trwały kilka dni. Dzieci wykonały portrety swoich ulubionych przytulanek na konkurs plastyczny oraz maski misia.
W czwartek maluchy przyszły do szkoły ze swoimi ukochanymi pluszakami. Czekało tu na nich wiele atrakcji.
Wszyscy zgromadzili się w sali gimnastycznej, którą udekorowano pracami konkursowymi. Przygotowano również wystawkę książek, czasopism i filmów, których bohaterami były misie. O tym, jakie święto obchodzimy, informowała gazetka, prezentująca najbardziej znane niedźwiadki z książek i filmów dla dzieci.
Na początku Krasnal Hałabała zapoznał dzieci z historią pluszowego misia oraz przypomniał postacie znanych pluszaków. Później był „taniec wesołych niedźwiedzi”: dzieci – niedźwiadki podrygiwały raźno w rytm muzyki. Odbyła się też „parada misiów”. Wszystkie maskotki i ich mali właściciele ruszyli w barwnym korowodzie wokół sali. W konkursach – plastycznym nt. „Mój przyjaciel miś” oraz wyjadanie miodku ze spodeczka, można było wygrać jedną z wielu misiowych nagród.
Aby nabrać, sił przedszkolaki zjadły małe „conieco” przygotowane przez mamy, a na zakończenie obejrzały film o Misiu Uszatku.
Andrzejki 2009
- „Na andrzejki w końcu listopada ulać coś z wosku wypada”
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Dzieci często zastanawiają się co ich w życiu spotka, planują i marzą. Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień – dzień tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą, tańcem i słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Ten niezwykły czas miał miejsce we czwartek 26 listopada 2009 w Zespole Szkół w Zabielu , kiedy to uczniowie klas I –III brali udział w zabawie andrzejkowej i mieli okazję sobie powróżyć.
Hokus – pokus, czary - mary, niech się spełnią andrzejkowe czary.
GMINNY TURNIEJ MINI SIATKÓWKI DZIEWCZĄT
- Dnia 19 listopada 2009 roku w Zespole Szkół w Białce odbył się GMINNY TURNIEJ MINI SIATKÓWKI DZIEWCZĄT. W zawodach wzięło udział 5 zespołów. Były to drużyny ze: Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej, Szkoły Podstawowej w Brzostówcu, Zespołu Szkół w Białej, Zespołu Szkół w Białce, Zespołu Szkół w Zabielu.
Drużyna z naszej szkoły zajęła I miejsce w kategorii „dwójki” i IV miejsce w kategorii „czwórki”. Skład drużyny: Plewka Agata, Golanko Emilia, Jabłońska Katarzyna, Purgał Weronika, Jurek Monika, Rolak Katarzyna, Zielińska Joanna, Żurawska Anna. Dziewczęta przygotowywała p. Iwona Niewęgłowska.
Ślubowanie uczniów klasy I w roku szkolnym 2009/2010
- Uczniowie klasy pierwszej Zespołu Szkół w Zabielu są już pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.Uroczyste ślubowanie i pasowanie na uczniów odbyło się 12 listopada 2009 roku w obecności Pani dyrektor Iwony Chmielewskiej, zaproszonych gości: posła na sejm RP pana Tadeusza Sławeckiego, pana Wiesława Mazurka i pani Małgorzaty Mazurek przedstawicieli posła na sejm RP pana Jerzego Rębka, radnej Rady Gminy pani Jolanty Purgał, wójta Gminy Radzyń Podlaski pana Mirosława Kałuskiego, sekretarza gminy pana Daniela Grochowskiego, skarbnik gminy pani Elżbiety Zielińskiej, sołtysa wsi Zabiele pana Jana Sobockiego, a także Przewodniczącego Rady Rodziców ZS w Zabielu pana Artura Mitroniuka, rodziców, uczniów szkoły i nauczycieli. Zanim pierwszoklasiści zostali pasowani na uczniów, musieli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami. Odpowiedzi kandydatów na uczniów oceniali rycerze krainy wiedzy którzy w ubiegłym roku weszli w poczet uczniów ZS w Zabielu. Jednak egzamin nie sprawił dzieciom żadnych trudności, pierwszaki wiedziały jak nazywa się nasza Ojczyzna, znały nasze barwy narodowe i przepisy ruchu drogowego, a także pięknie śpiewały piosenki. Tym samym zasłużyły na tytuł rycerza – ucznia.
Potem nastąpiła część oficjalna: wyrażenie gotowości do ślubowania. Pierwszaki z uniesioną dłonią, zgodnym chórem uroczyście przyrzekali:
„Ślubuję być dobrym Polakiem,
dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
Będę uczyć się w szkole jak kochać Boga i Ojczyznę,
jak dla niej pracować kiedy urosnę.
Będę starał się być dobrym kolegą,
swym zachowaniem i nauką
sprawić radość rodzicom i nauczycielom.”
ŚLUBUJĘ
Po ślubowaniu pani dyrektor dokonała aktu pasowania dotykając ramienia ucznia wielkim ołówkiem. W poczet uczniów naszej szkoły weszli następujący uczniowie: Mateusz Biliński, Grzegorz Golanko, Kamil Kasprzak, Natalia Klus, Michał Łobejko, Dawid Mitroniuk, Kinga Rodak, Paulina Szabelska, Natalia Wierzchowska, Faustyna Zientara.
Dla zaproszonych gości nowi uczniowie przygotowani przez wychowawczynię panią Monikę Brus zaprezentowali wiersze i piosenki o tematyce szkolnej.
Na pamiątkę pasowania dzieci dostały dyplomy i upominki. Rodzice z wielką uwagą i wzruszeniem przyglądali się i podziwiali swoje dzieci. Na zakończenie klasa druga po kierunkiem pani Grażyny Korulczyk zaprezentowała inscenizację i w imieniu wszystkich uczniów szkoły powitała pierwszoklasistów w swoim gronie. Pani Dyrektor wraz z zaproszonymi gośćmi życzyli najmłodszym wielu sukcesów w edukacji szkolnej.
Uroczystość wszystkim upłynęła w bardzo miłej atmosferze i na długo pozostanie w pamięci uczniów, rodziców i nauczycieli.
Po uroczystości ślubowania na uczniów i zaproszonych gości czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Apel z okazji Święta Niepodległości 2009/2010
- Dnia 10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości. Z tej okazji uczniowie klasy V i VI pod kierunkiem pań Agaty Drozdek i Marty Niebrzegowskiej przygotowali montaż słowno - muzyczny przedstawiający okoliczności upadku Rzeczpospolitej w XVIII wieku oraz wydarzenia prowadzące do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku.
Spotkanie z leśnikiem.
- W dniu 09.11.2009 roku w naszej szkole odbyło sie spotkanie z leśnikiem. Odwiedził nas zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Radzyń Podlaski pan Robert Staroń. W trakcie spotkania z uczniami szkoły opowiedział o funkcjonowaniu i zadaniach Nadleśnictwa, ścieżkach dydaktycznych, zwierzętach i roślinach, które możemy spotkać w naszych lasach. Wiele uwagi w wystąpieniu poświęcił pracy leśnika, pielęgnacji lasów, ochronie przyrody w rejonie Nadleśnictwa Radzyń Podlaski. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze.
IX DZIEŃ PAPIESKI
- W ramach obchodów IX Dnia Papieskiego w dniu 16 października uczniowie klasy IV przygotowani przez katechetkę Annę Lipską przedstawili apel: Jan Paweł II – Papież Wolności.
Święto Edukacji Narodowej
- Z okazji Dnia Edukacji Narodowej 13 października 2009 roku uczniowie z klas V i VI pod czujnym okiem pani Iwony Niewęgłowskiej i Agaty Drozdek przygotowali uroczysty apel dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły. W imieniu uczniów wszystkich zebranych powitała uczennica klasy VI Katarzyna Rolak. Następnie artyści szkolni przedstawili scenkę z życia szkoły oraz wyrecytowali wiersze i wyśpiewali życzenia do znanych melodii. Miłym akcentem uroczystości były własnoręczne kartki z życzeniami przekazane wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Tego dnia pani Dyrektor Iwona Chmielewska wręczyła nauczycielom i pracownikom szkoły nagrody, jako wyraz uznania za trudną i odpowiedzialną pracę.
Apel z okazji 70 rocznicy wybuchu Drugiej Wojny Światowej
- "Pamieci tych, którzy oddali życie za Ojczyznę"
W dniu 09.10.2009 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. W montażu słowno - muzycznym, w którym uczestniczyli uczniowie klasy piatej przedstawiono okoliczności wybuchu wojny, miejsca upamiętnione walkami w kampanii wrześniowej, sytuację Polaków pod okupacją niemiecką i sowiecką, bohaterskie walki polskich żołnierzy na frontach II Wojny Światowej oraz różne formy walki zbrojnej i cywilnej w okupowanym kraju.
Uroczystość przygotowała nauczycielka historii Ewa Rola.
Wycieczka do Poleskiego Parku Narodowego
- W dniu 12.10.2009 uczniowie zespołu szkół w Zabielu wyruszyli na wycieczkę do Poleskiego Parku Narodowego.
W programie wycieczki było:
- Obejrzenie filmu o Poleskim Parku Narodowym w Siedzibie Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie,
- Zwiedzanie Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego,
- Zwiedzanie Muzeum Poleskiego Parku Narodowego w Załuczu Starym,
- Przemarsz ścieżką dydaktyczna "Dąb Dominik"
- Obejrzenie pomnika poświeconego ofiarom bitwy wojsk polskich z radzieckimi pod Wytycznem z 01.10.1939 roku i poznanie historii tych wydarzeń.
- Ognisko przy lesniczówce w Wytycznem i pieczenie kiełbasek.
Czas w trakcie wycieczki szybko mijał ponieważ tak dużo ciekawych rzeczy było do obejrzenia. Uczniowie poznali krajobraz i przyrodę regionu, przeszli trasą edukacyjną poznając torfowiska wysokie, jezioro Moszne oraz różne rodzaje lasów. O wszystkim bardzo ciekawie opowiadał pan przewodnik pokazując rośliny chronione i opisując życie roslin i zwierząt w Poleskim Parku Narodowych w różnych porach roku. Zwiedzanie Muzeum Poleskiego Parku Narodowego pozwoliło uczniom zapoznać się z historią regionu, życiem ludzi na tych terenach w dawnych czasach oraz poznać zwierzęta tam występujące. Na zakończenie wszyscy miło spędzili czas przy ognisku.
Wycieczka do Warszawy
- 30 września wczesnym rankiem gromadka uczniów pod opieką nauczycieli wyruszyła spod naszej szkoły na wycieczkę do Warszawy.
Pierwszym punktem programu wycieczki było kino Ciemna City w Centrum Handlowym „Promenada”. Film o Gerfildzie w wersji 3D bardzo się podobał i na wszystkich zrobił wielkie wrażenie.
W drodze do Muzeum Narodowego przejechaliśmy ulicą Wiejską, gdzie znajduje się budynek Sejmu Rzeczpospolitej Polski.
W Muzeum Narodowym czekały na nas panie przewodniczki. Dzieci z klas I-III z opiekunami uczestniczyły w lekcji muzealnej „Świat naszych dziadków” i obejrzały przedmioty, którymi otaczali się nasi przodkowie. Poznały przedmioty, które wyszły już z użycia oraz takie, których używa się nadal, choć ich forma uległa zmianie. Dowiedziały się, jak kiedyś powstawały obiekty codziennego użytku. Uczniowie z klas IV –VI spędziły czas przed obrazem Jana Matejki „ Bitwa pod Grunwaldem”. Pani przewodnik przypomniała najważniejsze fakty z życia malarza.
Autokarem przejechaliśmy Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy . Po drodze zwróciliśmy uwagę na pomnik Mikołaja Kopernika, Pałac Prezydencki, Kościół Świętego Krzyża, kościół św. Anny, Pomnik ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Warszawski, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski. Pani przewodnik przedstawiła nam historię stolicy, opowiedziała o tragicznych latach II wojny światowej i jej bohaterach. Uliczkami Starego Miasta przeszliśmy na Rynek, by pod pomnikiem Syrenki wysłuchać dalszych opowieści pani przewodnik. Dalsza trasa naszego spaceru to Barbakan, Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Bohaterów Powstania Warszawskiego, oraz Grób Nieznanego Żołnierza i Plac Piłsudskiego.
Po posiłku w Mac Donalds, zmęczeni, pełni wrażeń powróciliśmy do naszych domów. Wyjazd do Warszawy był dla nas wspaniałą lekcją historii naszej Ojczyzny oraz patriotyzmu.
Wycieczkę zorganizowała Grażyna Korulczyk, opiekunami zaś były panie: Ewa Rola, Monika Brus, Iwona Niewęgłowska oraz Anna Rodak.
Piknik integracyjny w Zespole Szkół w Zabielu
- Było piękne, słoneczne popołudnie 21 września 2009 roku. Do Zespołu Szkół w Zabielu przyjechało osiemnastu uczniów wraz z opiekunami z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim.
Na boisku szkolnym zebrali się uczniowie klas V i VI ze szkoły w Zabielu oraz przybyli goście. Pani dyrektor ZS w Zabielu Iwona Chmielewska powitała wszystkich bardzo ciepło, życząc dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń.
Dzieci miło spędziły czas, bawiąc się wspólnie oraz wykonując prace plastyczne. Przy wspólnym ognisku wszyscy piekli kiełbaski, które smakowały wyśmienicie. Właściciel Gospodarstwa Agroturystycznego Pan Leszek Goławski zasponsorował przejazd bryczką zaprzężoną w dwa kucyki. W ramach wdzięczności dzieci z ośrodka podarowały mu własnoręcznie wykonany upominek.
Gdy nadszedł czas rozstania, dzieci ze SOSW otrzymały upominki przygotowane przez uczniów z klasy V i VI z Zabiela.
Organizatorami pikniku integracyjnego były panie: Bożena Łobińska, Anna Lipska i Iwona Niewęgłowska.
Masza święta pod pomnikiem pomordowanych harcerzy w Sitnej
- 11 września 2009 roku uczniowie klas 4-6 pod opieką p. Iwony Niewęgłowskiej, p. Ewy Roli i p. Anny Lipskiej uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej Polowej, która odbyła się pod pomnikiem harcerzy w lesie koło wsi Sitno. Uczcili oni w ten sposób pamięć bohaterskich harcerzy z 1940 roku oraz pamięć nauczyciela, turysty i harcerza Kazimierza Odrzygoździa. Dowiedz się więcej o zamordowanych harcerzach i ich dowódcy - Harcmistrzu Michale Stefanie Lisowskim - w menu pliki do pobrania artykuł o harcmistrzu M.S.Lisowskim.
IX RAJD PAMIECI HARCERZY RADZYŃSKICH IM.KAZIMIERZA ODRZYGOŹDZIA
- W dniach 11-12 września 2009 roku odbył się IX Rajd Pamięci Harcerzy Radzyńskich im. Kazimierza Odrzygoździa. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów z klasy 5: Konrad Mitroniuk i Daniel Zarodnik. Opiekunem uczniów była p. Iwona Niewęgłowska.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010
- Niestety wakacje jak co roku zbyt szybko się skończyły. Większość z nas ciągle ma w pamięci wakacyjne wędrówki i przygody. Czas jednak mija nieubłaganie i jak co roku przyszło nam powitać nowy rok szkolny, który witamy z radością, optymizmem i nadzieją na jeszcze lepsze oceny.
Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Iwona Chmielewska witając zebranych uczniów i nauczycieli po wakacyjnej przerwie. Następnie opowiedziała o zmianach jakie czekają nas w nadchodzącym roku szkolnym oraz życzyła nauczycielom dalszej owocnej pracy, zaś uczniom wytrwałości w nauce i jak najlepszych ocen.
Dużą część jej wystapienia zajęło przypomnienie zebranym wydarzeń jakie miały miejsce w naszym kraju siedemdziesiąt lat temu. 01.09.1939 roku hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę. W wielu miejscach żołnierze niemieccy przekroczyli granicę naszego kraju, samoloty zbombardowały polskie miasta, rozpoczęła się bohaterska obrona Westerplatte. Był to pierwszy dzień II Wojny Światowej, która trwała ponad pięć lat i pochłonęła miliony ofiar i przyczyniła się do wielkich zniszczeń na terenie wielu państw. Polacy pierwsi odważyli się stawić zdecydowany opór zbrojny faszystom i bronili kraju ponad miesiąc w wojnie obronnej zwanej kampanią wrześniową. Na pewno nie zapomnimy o tych wydarzeniach i bedziemy czcić pamięć ofiar tej wojny.
Po uroczystości uczniowie udali sie do klas na spotkania z wychowawcami.
Powitanie proboszcza Ks. Kanonika Romana Wiszniewskiego
Księże Kanoniku
Gorącym sercem witamy Ciebie
my wszystkich dzieci przedstawiciele.
Ksiądz Biskup Ciebie tutaj wyznaczył
byś nasze dusze do Chrystusa prowadzić raczył.
Niech On Ci dopomaga wiele lat nowych
pracować w naszej parafii dla dzieci Chrystusowych.
My się za Ciebie modlić będziemy
i w wierze świętej wytrwać pragniemy.
Tym wierszem i pięknymi kwiatami uczennice naszej szkoły Ania Czech i Klaudia Czopek, w reprezentując dzieci z całej parafii, przywitały nowego proboszcza Ks. Kanonika Romana Wiszniewskiego.
Uroczystość pożegnania Ks. Prałata H. Hołoweńko
Czcigodny Księże Prałacie
tak wiele lat byłeś z nami,
dlatego kiedy odchodzisz,
żegnamy Ciebie ze łzami.
Za to, że byłeś dobry,
za pracę gorliwą w parafii,
dziękuje Ci dziatwa z Zabiela,
serdecznie jak każdy potrafi.
Gdy będziesz w Seminarium
między studentami swoimi,
pamiętać będziemy w modlitwie
byś siły pracować miał z nimi.
Tymi słowami, w imieniu Dyrekcji, Nauczycieli, Rodziców i Dzieci, reprezentacja naszej szkoły podziękowała Księdzu Prałatowi Henrykowi Hołoweńce za kapłańską posługę, za wieloletnie wsparcie duchowe w kształtowaniu umysłów i postaw dzieci. Łezka kręciła się w oku, gdy życzyliśmy owocnej pracy i zapewnialiśmy o modlitwie.
Zakończenie roku szkolnego 2008/2009
- Dnia 19.06.2009 pożegnaliśmy rok szkolny 2008/2009. Był to rok wytężonej pracy zarówno uczniów jak i nauczycieli. Rok w czasie którego nasi uczniowie osiągali sukcesy w turniejach, konkursach oraz uczestniczyli w wielu uroczystościach okolicznościowych. Tego dnia wszyscy uczniowie otrzymali świadectwa szkolne, wielu dyplomy oraz nagrody książkowe za godne reprezentowanie szkoły oraz za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Swoją obecnością uroczystość zakończenia roku szkolnego 2008/2009 uświetnił proboszcz Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim Ksiądz Prałat Henryk Hołoweńko. Pani dyrektor Iwona Chmielewska podziękowała uczniom oraz nauczycielom za całoroczną pracę oraz życzyła dobrego i bezpiecznego wypoczynku w okresie wakacji. Aby przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z minionego roku szkolnego wszyscy zebrani obejrzeli specjalnie przygotowaną prezentację. Do zobaczenia we wrześniu...
Archiwum Aktualności