Uczniowie klas I-III biorą udział w cotygodniowych zajęciach koła plastycznego, na których rozwijają swoje zainteresowania i uzdolnienia plastyczne.
Gmina Radzyń Podlaski stawia na edukację nr projektu FELU.10.03-IZ.00-0156/23 #FunduszeUE , #FunduszeEuropejskie
Gmina Radzyń Podlaski stawia na edukację nr projektu FELU.10.03-IZ.00-0156/23 #FunduszeUE , #FunduszeEuropejskie
ZAJĘCIA Z MATEMATYKI
Gmina Radzyń Podlaski stawia na edukację nr projektu FELU.10.03-IZ.00-0156/23 #FunduszeUE , #FunduszeEuropejskie
Zajęcia z języka angielskiego
Gmina Radzyń Podlaski stawia na edukację nr projektu FELU.10.03-IZ.00-0156/23 #FunduszeUE , #FunduszeEuropejskie
Dzięki temu projektowi uczniowie kl. VIII mogą zgłębiać tajniki chemii. Mają tez dostęp do nowoczesnych narzędzi i materiałów edukacyjnych, co z pewnością przyczyni się do ich lepszego przygotowania do przyszłości.
Wycieczka do Siedlec
31 stycznia uczniowie naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor, p. M. Prokopowicz i s. Agnieszką wybrali się na wycieczkę do Siedlec. Pierwszym punktem wyprawy było Katolickie Radio Podlasie. Celem zwiedzania było zapoznanie z pracą dziennikarza radiowego. Ciekawym pomieszczeniem okazało się studio nagrań, w którym dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi dziennikarze. Wszyscy byli pełni podziwu dla ludzi, pracujących przy obsłudze radia. Dzieci, zaangażowane w Koło Misyjne opowiedziały o swoich aktywnościach, pracy na rzecz potrzebujących i zainteresowaniu misjami. Już niebawem będzie można ich usłyszeć na falach radia. Wizyta w Radiu zakończyła się wspólnym zdjęciem pamiątkowym.
Bardzo duże wrażenie wywarło na nas Muzeum Diecezjalne. Różnorodność obrazów i rzeźb zgromadzonych w jedynym na Podlasiu muzeum zabytków sakralnych oraz ogromny dar przekazania wiedzy o nich przez Panią Kustosz muzeum spowodował w nas zachwyt. Z największym zainteresowaniem oglądaliśmy perłę kolekcji w muzeum jakim jest jedyny w Polsce obraz Ekstaza św. Franciszka hiszpańskiego malarza El Greco. Obraz ten zaliczany jest do sześciu najdroższych obrazów w Polsce. Z przyjemnością polecamy zwiedzenie muzeum innym ,którzy będą w okolicy Siedlec.
Ostatnim punktem wycieczki był park trampolin JumpOut. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce uczniowie mogli korzystać z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych w części linowej, koszy do koszykówki, różnej wielkości trampolin sportowych oraz basenu wypełnionego miękkimi gąbkami.
W drodze powrotnej wstąpiliśmy do McDonalda, gdzie dzieci mogły napełnić swoje głodne brzuszki.
Wycieczka okazała się świetną zabawą i dostarczył wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.
Wycieczka do sali zabaw "Figlo" w Łukowie
24 stycznia br. przedszkolaki z grup: Misie, Smerfy i kl. „0” wybrały się do sali zabaw Figlo w Łukowie. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę, rozwijanie motoryki małej i dużej oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu.
W sali zabaw najmłodsi mogli skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z basenu z tysiącem kulek, trampolin, gier interaktywnych. Zachwyt wszystkich wzbudziła 6-metrowa zjeżdżalnia. Dzieci korzystały także z różnych pojazdów, toru przeszkód oraz labiryntu pełnego niespodzianek. 1,5 godziny zabawy minęły bardzo szybko. Pełne niezapomnianych wrażeń i emocji, zadowolone i nieco zmęczone maluchy wróciły do przedszkola.
Dzieci były zachwycone tym miejscem, a uśmiech z ich twarzy nie zniknął do końca dnia.
Dzień Babci i Dziadka
22 stycznia 2025 roku, zgodnie z tradycją w Zespole Szkół w Zabielu, odbył się uroczysty Dzień Babci i Dziadka. Dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości... Babcie i Dziadkowie zajmują szczególne miejsce w serduszku małego dziecka i są bardzo ważnymi osobami w jego życiu.
Ich wizyta w szkole inspiruje do wspomnień i refleksji tego, co już jest za nami. To również okazja obejrzenia swoich kochanych wnucząt nie tylko w roli uczniów, ale też jako aktorów, piosenkarzy i tancerzy...
Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Anna Kocyła-Grabowska bardzo ciepłymi słowami skierowanymi do gości, podkreślając ważność tego święta oraz wyrażając wdzięczność i szacunek dla seniorów rodzin.
Następnie licznie przybyli babcie i dziadkowie obejrzeli JASEŁKA w wykonaniu trzecioklasistów.
Potem uczniowie klasy I i II zatańczyli oraz zaśpiewali swoim babciom i dziadkom przepiękne piosenki. Na zakończenie wnuki odśpiewali 100 lat, złożyli życzenia oraz wręczyli samodzielnie wykonane upominki i laurki. Ten szczególny dzień upłynął w ciepłej i miłej atmosferze o czym świadczył uśmiech, radość i wzruszenie na twarzach zaproszonych gości.
Wycieczka do Warszawy
17 stycznia uczniowie klasy klasy IV, V i VII uczestniczyli w szkolnej wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzenie największej w Europie wystawa budowli z klocków Lego. Na powierzchni 2500 m2 uczniowie mieli okazję obejrzeć 130 makiet z setkami modeli skonstruowanych z blisko 10 000 000 klocków. Następnie zwiedziliśmy Stadion Narodowy, gdzie uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak piłkarze naszej reprezentacji. Wybierając trasę "Piłkarskie emocje" zobaczyliśmy najbardziej historyczne miejsca areny, która nie bez powodu nazywana jest domem reprezentacji Polski. Pan Przewodnik oprowadził nas m.in. po strefie zawodniczej i pokazał szatnię reprezentacji Polski. Poznaliśmy także zakulisowe ciekawostki związane z przygotowaniami do meczów Biało-Czerwonych na PGE Narodowym. Organizatorem wycieczki była pani Agata Drozdek.
„Szkoła w Porządku”
Mamy ogromną przyjemność poinformować, że nasza placówka dołączyła do programu „Szkoła w Porządku” na portalu marki Ubrania do Oddania.
Celem programu jest wsparcie placówek edukacyjnych na terenie całej Polski.
Program polega na BEZPŁATNEJ wysyłce niepotrzebnych ubrań oraz akcesoriów, które zostaną zamienione na złotówki, pomogą nam w realizacji celów naszej placówki i wesprą naszych podopiecznych.
Każde 10 kg przekazanych ubrań = 5 zł na wsparcie finansowe naszej placówki!
Zbierane w ten sposób fundusze, to także realny wpływ na zmiany ekologiczne i edukację dzieci o obiegu zamkniętym, który jest ważnym elementem dbania o środowisko naturalne.
10 kg tekstyliów wprowadzonych do drugiego obiegu to oszczędność 62 409 litrów wody i redukcja emisji dwutlenku węgla o 129 kg!
Pamiętajmy - zmiana to MY!
Korzystając z poniższego linka, możecie Państwo:
- BEZPŁATNIE przekazywać swoje niepotrzebne ubrania oraz akcesoria do Ubrania do Oddania w ramach programu „Szkoła w Porządku”.
- Wspólnie z nami zbierać środki finansowe na realizację potrzeb naszych podopiecznych oraz placówki.
- Bezpłatnie nadać paczkę w automacie paczkowym lub punkcie nadania lub zamówić odbiór przesyłki przez kuriera.
https://ubraniadooddania.pl/campaigns/2915
Każdy z Państwa otrzyma maila, potwierdzającego przekazaną darowiznę.
Podsumowanie Loterii Mikołajkowej
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami z wielką radością informują, że tegoroczna LOTERIA MIKOŁAJKOWA, zakończyła się ogromnym sukcesem! Dzięki Waszemu zaangażowaniu i hojności, udało nam się zebrać 555 złotych, które zostały przekazane dla najmłodszych mieszkańców miasta i gminy Radzyń Podlaski oraz podopiecznych z Zespołu Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych „MÓJ DOM” w Radzyniu Podlaskim. Dziękujemy wszystkim za udział i wsparcie.
Wycieczka do Siedlec
W środę, 8 stycznia uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu i Koła Misyjnego udali się do Parafii św. Józefa w Siedlcach na Diecezjalny Zjazd Kolędników Misyjnych. Spotkanie zgromadziło rekordową liczbę małych misjonarzy, którzy w tym roku kolędowali na rzecz dzieci z Demokratycznej Republiki Konga. W programie zjazdu były prezentacje poszczególnych grup oraz prelekcja poświęcona świeckiej misjonarce Helence Kmieć, a centralnym wydarzeniem Eucharystia, której przewodniczył bp Grzegorz Suchodolski.
Kolędnicy Misyjni
Uczniowie z Szkolnego Koła Wolontariatu i Koła Misyjnego działającego w naszej szkole pod opieką s. Agnieszki wcielili się w role kolędników misyjnych i 5 stycznia w parafii MBNP w Radzyniu Podlaskim przed każdą Mszą św. występowali z własnym krótkim przedstawieniem, który umilał śpiew kolęd.
Przyświecał im szczytny cel, którym było wsparcie ich rówieśników mieszkających w Republice Demokratycznej Konga. Połowa dzieci tam mieszkających nie chodzi do szkoły. A nawet jeśli dziecko jest zapisane do szkoły, to często nie uczęszcza na zajęcia, bo w tym czasie pracuje w polu lub zajmuje się domem i młodszym rodzeństwem. Dzieci jeżdżą rowerami na targ nawet 300 km, żeby sprzedać zebrane przez siebie orzeszki, kukurydzę i maniok i w ten sposób zarobić na utrzymanie rodziny.
Przez parafian zostaliśmy przyjęci z otwartością i czułością, a wysłuchana z uwagą przygotowana przez nas scenka i zaśpiewane kolędy, stały się naszą ufną modlitwą.
Zbiórka karmy
W Zespole Szkół w Zabielu odbyło się spotkanie oraz zbiórka karmy dla psów i kotów dla Stowarzyszenia ,,Empatyczni”.
Spotkanie z opiekunkami zwierząt i ich podopiecznymi ze Stowarzyszenia Empatyczni w Zespole Szkół w Zabielu było wyjątkowym wydarzeniem, które miało na celu zebranie karmy oraz wsparcie dla zwierząt potrzebujących pomocy. Dzięki organizatorom – Bożenie Niewęgłowskiej, Anecie Kozak i Magdalenie Prokopowicz, spotkanie było pełne empatii i troski o los czworonogów. Uczestnicy mieli okazję spotkać się z osobami, które codziennie oddają swoje serce i czas, aby poprawić życie bezdomnych zwierząt.
Było to nie tylko praktyczne, ale również emocjonalne wydarzenie, w którym obecni uczniowie mogli podzielić się swoją miłością do zwierząt. To ważne, by w takich chwilach przypominać sobie o roli empatii w relacjach z naszymi ,, futrzastymi przyjaciółmi”. Spotkanie miało charakter serdeczny, pełen pozytywnej energii i chęci niesienia pomocy. Organizatorzy, wspierając tę szczytną inicjatywę, dali przykład tego, jak można skutecznie angażować się w pomoc dla zwierząt, dbając o ich dobro i komfort.
Dziękujemy wszystkim za okazane serce.
Warsztaty robienia świec
W Zespole Szkół w Zabielu odbyły się warsztaty robienia świec.
Dzięki tym warsztatom uczniowie kl. 7 i 8 mieli okazję nie tylko poznać tajniki tworzenia własnych świec, ale także spędzić czas w miłej, integracyjnej atmosferze. W trakcie zajęć, które poprowadziła Edyta Kamińska, uczestnicy mieli szansę nauczyć się, jak wykonać świece w różnych stylach i kolorach, co pozwoliło im wyrazić swoją kreatywność.
Zajęcia były świetną okazją do integracji, wspólnego spędzania czasu oraz dzielenia się radością tworzenia. Każdy z uczestników mógł zabrać ze sobą własnoręcznie wykonaną świecę, która stała się wyjątkowym prezentem.
Organizatorzy warsztatów, p. Bożena Niewęgłowska i p. Aneta Kozak, zadbały o to, aby całe wydarzenie przebiegało w atmosferze zdrowia, dobrego humoru i wzajemnego wsparcia, co sprawiło, że wszyscy wyszli z warsztatów nie tylko z nowymi umiejętnościami, ale również z uśmiechem na twarzy.
Spotkanie z pracownikiem Sanepidu
W Zespole Szkół w Zabielu w kl. 4 odbyło się spotkanie z pracownikiem Sanepidu, panią Moniką Kalicką, dotyczące grzybów. Spotkanie to było bardzo edukacyjne, szczególnie dla dzieci, ponieważ grzyby to temat, który fascynuje, ale jednocześnie wymaga dużej ostrożności i wiedzy przy ich zbieraniu i stosowaniu.
Rozmowy o grzybach obejmowały szereg ważnych zagadnień, związanych z ich rozpoznawaniem, rolą w przyrodzie, a także ich potencjalnym zastosowaniem.
W trakcie spotkania omówione zostały również przykłady zastosowania grzybów w medycynie, w tym ich zastosowanie w produkcji leków. Najbardziej znanym przykładem jest odkrycie penicyliny przez Alexandra Fleminga, który wyizolował ten lek z grzyba Penicillium. Grzyby lecznicze, takie jak np. Reishi, Cordyceps, czy Shiitaake, które są stosowane w tradycyjnej medycynie. Ich właściwości przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, wspomagające odporność i inne mogą być przykładem współczesnego wykorzystania grzybów w terapii.
Na spotkaniu poruszano również tematy bezpieczeństwa związane ze zbieraniem grzybów. Należy szczególnie uważać na grzyby trujące, które mogą być mylone z jadalnymi, a także na zasadność korzystania z poradników, uczestniczenia w kursach grzybiarskich lub konsultacji z ekspertami w celu uniknięcia niebezpieczeństw związanych z grzybami.
Podkreślano również rolę grzybów w ekosystemie, które wspomagają rozkład martwych roślin i zwierząt, co wpływa na wzbogacenie gleby w substancje odżywcze, omówiono grzyby mikoryzowe (czyli te, które żyją w symbiozie z roślinami) wspierają rośliny w absorpcji wody i składników odżywczych.
Życzenia Noworoczne
Jasełka
Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły 20 grudnia 2024 r. tradycyjnie wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe. Uroczystość rozpoczęła p. Dyrektor Anna Kocyła – Grabowska, witając zaproszonych gości: Sekretarz Gminy Radzyń Podlaski – p. Annę Michalak i Skarbnika Gminy Radzyń Podlaski – p. Zenona Matejek oraz zebranych uczniów, nauczycieli i rodziców.
W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii, młodzi aktorzy z kl. IV i uczennica kl. VI przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, Trzej Królowie, aniołowie, pastuszkowie i współczesna rodzina. Sceny współczesne ukazywały Boże Narodzenie z perspektywy tradycyjnej polskiej rodziny przygotowującej się do kolacji wigilijnej.
Świetności inscenizacji dodały pastorałki i kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością oraz sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt.
Na koniec głos zabrali Pani Dyrektor oraz zaproszeni goście, którzy podziękowali młodym artystom oraz ich opiekunom za przygotowanie wyjątkowych jasełek oraz za wspaniałe wprowadzenie w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Złożyli także wszystkim zebranym świąteczne życzenia.
Ta niecodzienna uroczystość na pewno skłoniła zebranych do refleksji i uświadomiła, jak ważny i wyjątkowy jest dzień, w którym urodziło się dzieciątko w Betlejem. Uroczystość przygotowały s. Agnieszka Norel i p. Iwona Niewęgłowska.
Warsztaty świąteczne w kl. II
16 grudnia do uczniów klasy drugiej zawitała Pani Magdalena Bodzek, która na zaproszenie wychowawczyni poprowadziła warsztaty świąteczne. Każde dziecko wykonało pięknego anioła metodą makramy. Celem warsztatów było rozwijanie zdolności manualnych dzieci poprzez naukę podstawowych technik makramy i umożliwienie im stworzenia własnych, niepowtarzalnych aniołków. Dzieci były bardzo dumne, ze swoich prac. Serdecznie dziękujemy za poprowadzenie w warsztatów.
Archiwum Aktualności