• Wycieczka do Parczewa

• 25 maja przedszkolaki z grupy „Smerfy” wraz z opiekunami: p. A. Zielińską, p. A. Zdunek i s. A. Norel udały się na wycieczkę do sali zabaw „Fikoland” w Parczewie. Dla niektórych z nich była to pierwsza podróż autokarem, dlatego była ona związana z wieloma emocjami oraz oczekiwaniem na nowe przeżycia.

Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja grupy, rozwijanie motoryki dużej i małej dzieci oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. Dwie godziny zabawy w sali, w której znajdowały się różnorodne przeszkody i miejsca do aktywności, minęły nam bardzo szybko. Największym powodzeniem cieszyły się zjeżdżalnie. Dużo radości sprawiły też baseny z kolorowymi piłeczkami, armaty na piłki, tunele oraz trampoliny.

Dzieci były zachwycone nowo poznanym miejscem, a uśmiech z ich twarzy nie zniknął do końca dnia.

• Wycieczka do Ulana

• Uczniowie klasy IV i V wraz z p. B. Łobińską, p. E. Rolą i p. M. Jabłońską mogli zobaczyć, jak wyglądało dawniej życie na wsi, ponieważ w dniu 17 maja 2022r. pojechali do ,, Retro Zagrody'' - gospodarstwa tematycznego w Ulanie.

Dzieci karmiły zwierzęta: kozy, kucyki, króliki oraz ptactwo domowe, podziwiały lamę a także konia, oglądały dawne maszyny i sprzęty rolnicze, siedziały na wozie.

Zobaczyły zabudowania gospodarskie, między innymi stodołę i spichlerz. Z zainteresowaniem obejrzały izbę, w której było żelazko z duszą, garnek gliniany, lampa naftowa oraz ręcznie robione obrusy i makatki. Miały też okazję ubijać masło.

Dzięki uprzejmości gospodarzy wszyscy mogli skosztować placka drożdżowego ze swojskim masłem, koziego mleka, herbatki z ziół według tradycyjnej receptury oraz kawy zbożowej.

Była to podróż w dawne czasy oraz możliwość poczucia sielskiego klimatu wsi, za co wszyscy byli bardzo wdzięczni właścicielom ,, Retro Zagrody''.

• Wycieczka do Warszawy

• W piątek 13 maja 2022 r. uczniowie z klas V - VIII wyruszyli na wycieczkę do Warszawy. Opiekę na nimi sprawowały: p. E. Rola, p. I. Niewęgłowska, p. A. Zdunek i s. A. Norel.

Pierwszym punktem naszej wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Sejmie, gdzie mogliśmy wzbogacić swoją wiedzę o świecie nauki i techniki. To co wyróżnia to miejsce to stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Zwiedzając obiekt w grupach, uczniowie mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Tutaj każdy z nas mógł poczuć się jak prawdziwy naukowiec, pochylić nad szkłem i probówkami, w otoczeniu spektroskopów czy zestawów elektropneumatyki. Sposób i kierunek zwiedzania zależał od każdego z nas. Kierując się swoją ciekawością, wybieraliśmy kolejne ścieżki zwiedzania. Wystawy są jak żywe organizmy, które nieustannie się zmieniają.

Po przerwie na obiad pieszo - razem z przewodnikiem - zwiedzaliśmy Warszawę. Przechodziliśmy Krakowskim Przedmieściem. Na Placu Piłsudskiego, gdzie zwykle odbywają się ważne uroczystości państwowe, pokłoniliśmy się przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Na Starym Mieście podziwialiśmy pomnik Syrenki – charakterystyczny symbol Warszawy, o którym wcześniej słyszeliśmy. Zobaczyliśmy też Barbakan – część starych murów obronnych Warszawy, który przypominał nam Barbakan z Krakowa.

Jednym z ciekawszych i ostatnich punktów naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Przechodziliśmy przez tunel i słyszeliśmy odgłosy bombardowania. Pozwoliło nam to lepiej zrozumieć co czuli ludzie podczas tych strasznych chwil. Wystawione były tam modele samolotów z czasów II wojny światowej oraz broń, co szczególnie zainteresowało chłopców. Oglądaliśmy film pt. Miasto Ruin, który przedstawiał jak wyglądała Warszawa po powstaniu, jak była zniszczona. Wizyta w muzeum zrobiła na nas duże wrażanie i doskonale uzupełniła wiedzę na ten temat, jaką zdobyliśmy w szkole i jaką możemy czerpać z filmów.

Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, około godz. 20.30 wróciliśmy do swoich domów.

Wycieczka została dofinansowana przez MEN w ramach programu „Poznaj Polskę”. Wycieczkę zorganizowała p. Ewa Rola przy współpracy z dyrektorem szkoły p. Wiolettą Chmielarz.

• Gminny Przegląd Piosenki Ludowej "Na swojską nutę "

• 12 maja dzieci z grupy "Misie": Laura Fijałkowska i Oskar Bodzek oraz Emilia Perchuć z kl. V wzięli udział w Gminnym Przeglądzie Piosenki Ludowej pt."Na swojską nutę " pod honorowym patronatem Wójta Gminy Radzyń Podlaski Pana Wiesława Mazurka, zorganizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich "Bielanki".

• Marsz dla Życia

• W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się w przepisywanie na płótno Encykliki Jana Pawła II o Ewangelii Życia. Z Fundacji Małych Stópek otrzymaliśmy materiał, pisaki i 4 strony tekstu. W ten sposób wzięliśmy udział w Marszu dla Życia, który przeszedł ulicami Szczecina dnia 8 maja 2022r. pod hasłem „Wybierz Życie”, podczas którego był właśnie niesiony wspólnie przepisany na kilkusetmetrowy materiał Dokument Kościoła.